Nu giver Microsoft Windows XP dødsstødet

Microsoft vinker nu farvel til en af firmaets største succeser, Windows XP.

Artikel top billede

Microsoft lukker i denne uge for salget af Windows XP, der er firmaets hidtil mest succesfulde operativsystem.

XP udkom den 31. december 2001 og har således knap ni års erfaring, men den tæller ikke på plussiden.

"XP's levetid har været lang, og systemet har været holdbart. Men efter 22. oktober kan man ikke længere købe produktet," siger Mortimer Liebman, der er divisionschef, med ansvaret for Microsofts Windows forretning overfor forbrugere i Danmark.

Det er dog ikke med vemod i sjælen, at koden til XP skrottes.

"Der et tale om en gammel platform, som ikke længere lever op til det trusselsbillede, vi har i dag. Det er et operativsystem fra en anden tid, og derfor siger vi pænt farvel til XP og byder fremtidige systemer, med en helt anden sikkerhedsplatform, velkommen," siger han.

Microsoft vil således kun sælge Windows Vista og Windows 7.

Supporten og udviklingen af opdateringer til XP fortsætter dog frem til 2014.

Læs også: Se det bedste og det værste i Microsofts historie

Stadig mange brugere

Selv om XP er på vej ud på de evige kodemarker, er der stadig mange brugere, som anvender platformen fra Microsoft.

Ifølge Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM), der fører statistik over hvilke styresystemer, som danskerne anvender, ligger XP således helt i top.

Seneste opgørelse er fra august 2010, og her ligger XP på førstepladsen med en brugerandel på 39 procent. Herefter følger Windows Vista med 29 procent og Windows 7 med 21 procent.

"XP er stadig det største operativsystem, men det siger kun noget om udskiftningshastigheden på pc'er. En pc har en levetid på mellem tre og fire år, og derfor vil der være et helt naturligt efterslæb, og det vil tage noget tid, før alle får skiftet til Windows 7," siger Mortimer Liebman.

"Man kan ikke forvente, at folk skifter, bare fordi vi har lanceret et nyt operativsystem."

På applikationssiden begynde Microsoft også at se bort fra XP. Det seneste eksempel er Internet Explorer 9, der ikke kan afvikles på platformen. Men der kommer flere.

"Vi kommer til at se flere og flere produkter, der ikke kan bruges på XP. Det giver også mening at rykke videre, når vi nu ikke sælger platformen mere," siger han.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job