Apple fremviser nyt Mac-styresystem

Apple har fremvist dele af det kommende Mac OS X "Lion." Læs også om de andre nyheder.

Artikel top billede

Se video fra Steve Jobs' keynote

Computerworld News Service: Det var den næste version af styresystemet OS X, der stjal opmærksomheden under Apples presse-event onsdag, der dog også bød på andre nyheder fra Mac-fronten.
 
Udover smagsprøven på Mac OS X 10.7 - som Apple har givet navnet "Lion" - bød eventen desuden på en opdateret udgave af iLife, en præsentation af desktopversionen af virksomhedens applikation til videokonferencer, FaceTime, og opdaterede versioner af MacBook Air-serien.
 
Apples administrerende direktør Steve Jobs kaldte selv OS X Lion "forretten" ved onsdagens pressebegivenhed, selv om virksomheden ikke tilbød mange detaljer om styresystemets nye funktioner. Lion er planlagt til udgivelse i sommeren 2011.
 
Det centrale fokus for opdateringen af Mac OS X vil være at bringe en del af de kendte funktioner fra det mobile styresystem iOS til desktoppen, heriblandt muligheden for at køre applikationer på fuld skærm og en Launchpad til lancering af applikationer på Mac.
 
Mission Control-funktionen vil udvide Exposé og give brugerne overblik over alle åbne full-screen applikationer, Dock og desktop.
 
App Store på Mac
Mac OS X Lion vil desuden introducere en Mac App Store i forlængelse af den mobile App Store til iPhone, iPad og iPod Touch.

Brugerne vil kunne downloade Mac-applikationer fra forretningen, men Steve Jobs understregede, at udviklerne stadig får mulighed for at sælge applikationer ligesom i dag.

Mac App Store vil åbne om 90 dage til brug sammen med Mac OS X 10.6.
 
Onsdagen bød desuden på opdaterede udgaver af maskinerne i MacBook Air-serien. Apples nye bærbare computere er en blanding af den gamle, ultra-tynde Air-model og virksomhedens iPad-tablet.
 
MacBook Air vil blive sat til salg i to størrelser - med 13,3 tommer og i en helt ny version på 11,6 tommer. Ingen af de to bærbare computere vil indeholde en harddisk, men vil i stedet anvende flash-hukommelse.

Se video fra Steve Jobs' keynote

Nyt iLife og FaceTime

Se video fra Steve Jobs' keynote

Apple kunne desuden afsløre den seneste version af iLife, hvor fokus var på iMovie.

Apples redigeringsværktøj vil indeholde forbedrede muligheder for audio-redigering og funktionen "one step effects", hvor forskellige former for effekter kan skabes nærmest øjeblikkeligt.

Det nye iMovie '11 byder desuden på flere, let tilgængelige designskabeloner, soundtracks og et program til ansigtsgenkendelse kaldet People Finder.
 
Apple brugte desuden en del tid på at beskrive nye funktioner i iPhoto og GarageBand-opdateringerne i iLife '11.

iPhoto vil blandt andet byde på sociale funktioner og på en iOS-lignende fuldskærms-funktion til redigering og fremvisning af fotografier. GarageBand vil blive udstyret med nye værktøjer til instrumenter og optagelse.
 
Apple kunne derudover afsløre desktop-versionen af videokonference-værktøjet FaceTime - samme version som allerede findes til iPhone 4 og iPod Touch.
 
Der er mulighed for at afprøve betaversionen af FaceTime til desktoppen, som blandt andet gør det muligt at gennemføre video-opkald til andre Mac-maskiner og mobile Apple-enheder.
 
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Se video fra Steve Jobs' keynote

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse