Miracle: Oracle er skyld i vores mindre overskud

Administrerende direktør Mogens Nørgaard er ikke tilfreds med overskuddet i Miracles årsregnskab. Og han ved præcis hvorfor, det ikke er større.

Artikel top billede

"Oracle har fucket os."

Det er den enkle årsag til, at Miracles overskud ikke er større i år, ifølge den ene af de to administrerende direktører, Mogens Nørgaard, 

"Jeg ville godt have haft mere i overskud. Jeg ved godt, hvad det skyldes, og jeg ved også, hvad vi kunne gøre med mere i overskud," siger han.

Den bramfri formulering om Oracle bunder i et samarbejde, som Miracle startede sammen med Oracle Danmarks uddannelsesafdeling.

Aftalen var ifølge Mogens Nørgaard "meget lukrativ" og gik ud på, at Miracle skulle sælge og arrangere Oracle-kurser i Danmark.

Han fortæller, at han mundtligt blev lovet eneret på Oracle- server og middleware-kurser i Danmark, men at der stod noget andet i kontrakten, og at Oracle selv blev ved med at holde de fleste kurser og tog alle kursisterne.

"Det her kostede os halvanden million kroner på seks måneder," siger Mogens Nørgaard.

Strid med Oracle

Anders Lund Rendtorff, kommunikationsdirektør for Oracle i Danmark, har en anden udlægning. 

"Vi er kede af, at aftalen med Miracle ikke udviklede sig, som vi alle havde håbet på. Vi føler, at vi har været loyale overfor vores del af aftalen," siger han og henviser til en fælles pressemeddelelse med Miracle fra juni 2009, hvor der står, at "Oracle Danmark vil fortsat have uddannelsesfaciliteter og vil fortsætte med at udbyde kurser såvel som online Live Virtual Classes."

Mogens Nørgaard har opsagt samarbejdet. Faciliteterne indkøbt til samarbejdet vil Miracle nu bruge til at udbyde kurser til halv pris af Oracle.

Masser af projekter

Miracle-direktøren er trods uoverensstemmelserne med Oracle dog fortsat positiv.

"Omsætningen er steget en god portion, vi kan slet ikke klage. Det er tredje krise, vi oplever, siden vi startede, og vi har stadigvæk overskud. Men derfor ændrer markedet sig jo også," siger Mogens Nørgaard.
 
Han fortæller, at virksomheden i øjeblikket oplever stor vækst inden for udvikling af systemer til kunder, og at de altid har "to-tre projekter i gang."

Noget af det nyeste er et initiativ, der skal hjælpe unge mænd på it-studierne med at finde relevant studiearbejde, hvor de kan arbejde med for eksempel udvikling af systemer til foreninger, der har små it-budgetter.

"De får så faktisk rigtig erhvervserfaring, mens de læser, plus at de får lov at lave noget rigtig it-arbejde i modsætning til det pjat, de lærer på studierne," siger Mogens Nørgaard.

Derudover venter der en annoncering af det nye firma, Miracle Hosting A/S.

Om det projekt kaster penge af sig, vil tiden vise, men der er ingen tvivl om, hvad overskuddet skal bruges til.

"Vi skal have penge til at eksperimentere. Ellers holder det hele op," siger Miracle-direktøren.

Miracles bruttoresultatet er i år steget med over 10 millioner kroner, og overskuddet rammer fire millioner kroner.

Det er 160.000 kroner mindre end sidste år.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS