Her er de mest fejlbefængte smartphones

Nogle smartphones har bare flere fejl end andre, og nogle er mere skrøbelige end andre. Se synderne her.

Artikel top billede

Foto: Lars Jacobsen

Firmaet SquareTrade, der sælger forsikringer til forbruger-produkter, har offentliggjort en statistik og fejl og skader på flere end 50.000 smartphones, som giver et indblik i hvilke telefoner, der oftest indeholder fejl og er udsat for smadrede skærme med videre.

Data på BlackBerry, iPhone 3GS og andre smartphones er reelle data indsamlet over 12 måneder, mens der ved nyere produkter som Android-telefonerne fra Motorola og HTC og Apples iPhone 4 er tale om fremskrevne data baseret på de tal, man har kunnet nå at indsamle siden lanceringerne.

"Ved hjælp at disse data forudsagde vi 12 måneders fejl-rater ved at anvende fejl-kurven fra andre produkter," forklarer Squaretrade om rapporten.

Hvis man skal tage SquareTrades konklusioner for gode varer, er Apples iPhone 4 faktisk det mest pålidelige produkt, selvom der har været en del snak om antenne-problemer.

Færre end 2,1 procent af iPhone 4-brugerne forventes at have oplevet fejl, der ikke skyldes et uheld, inden for de første 12 måneder.

Android-enhederne fra Motorola (blandt andet Droid) og HTC (blandt andet Hero) klarer sig også godt med fejlrater på henholdsvis 2,3 procent og 3,7 procent, mens BlackBerry-ejere ifølge Squaretrade oplever fejl på 6,3 procent af telefonerne uden, at der er uheld involveret.

Billedet er dog noget anderledes, hvis man ser på statistikken over de tilfælde, hvor et uheld har fået smartphonen til at gå i stykker - eksempelvis, hvis man taber den.

Her klarer BlackBerry sig bedst, idet kun 6,7 procent oplever en ødelagt telefon af den grund inden for de første 12 måneder.

Samtidig står det ikke for godt til med iPhone 4, der forventes at gå i stykker i 13,8 procent af tilfældene, mens der er tale om 12,2 procent af tilfældene ved Android-enhederne fra Motorola og HTC.

Ved at medtage både statistikken for ikke-fremprovokerede fejl og statistikken for fejl efter uheld, konkluderer Squaretrade, at iPhone 3GS er den smartphone, der har den mindste risiko for at gå i stykker efterfulgt af BlackBerry.

Motorola og HTC smartphones samt Apples iPhone 4 er derimod de mest skrøbelige, selvom ingen af dem forventes at have en fejl/uhelds-rate på mere end 16 procent.

Gruppen af andre smartphones ligger på hele 17 procent. Denne gruppe indebærer blandt andet produkter fra Samsung, LG, Palm, Nokia og Sony Erisson, meddeler selskabet.

Det skal understreges, at statistikken kun er baseret på kunderne hos Squaretrade.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job