Artikel top billede

Børgesen: Mistanke om IT Factory-fusk blev afblæst

Det tidligere bestyrelsesmedlem Henning Børgesen fra IT Factory afviser i et forsvarsskrift, at han skulle have reageret på fusk-mistanke.

Tidligere bestyrelsesmedlem i IT Factory, Henning Børgesen, afviser blankt, at han skulle have reageret på en mistanke om momsfusk i IT Factory et års tid inden selskabet kollapser, og det massive bedrageri af Stein Bagger kommer for dagens lys.
 
Det fremgår af Henning Børgesens forsvarsskrift dateret den 1. marts 2010, som Computerworld er kommet i besiddelse af.
 
Kurator Boris Frederiksen har i sin stævning mod Henning Børgesen og Asger Jensby undret sig højlydt over, hvorfor bestyrelsen ikke reagerede mere kraftigt på blandt andet kontrolbesøg fra SKAT.
 
Herunder at Asger Jensby ligefrem var til møde med SKAT, hvor han blev foreholdt oplysningerne om muligt skattefusk, der var "ansvarspådragende for ledelsen".
 
Men Henning Børgesen mener, at have sit på det rene:
 
"Henning Børgesen blev informeret om sagen (momssagen, red.) og fik oplyst, at den var løst. Han foretog sig herefter ikke yderligere," står der i skrivelsen fra hans advokatfirma Denlaw til Østre Landsret dateret til den 1. marts 2010.
 
Ikke handlet uagtsomt
"Det bestrides, at der er handlet uagtsomt fra Henning Børgesens side i håndteringen af momssagen. Det bestrides endvidere, at der er årsagsforbindelse mellem de indtalte krav og momssagen endsige, at sagen burde have ført til opdagelsen af det stedfundne bedrageri og falsk," skriver advokaterne videre.
 
Desuden opfordres sagsøgeren, kurator Boris Frederiksen, til at påvise, hvordan den pågældende momssag har noget at gøre med de store tab, som IT Factorys kreditorer har lidt.
 
Således mener Henning Børgesens advokater øjensynligt ikke, at mistanken om skattefusk har nogen relevans i forhold til leasing-svindlen. 

Skats mistanke førte i øvrigt til et skattesmæk på 10 millioner kroner.

Desuden blev sagen overdraget fra Skat til Nordsjællands Politi, da der var mistanke om uregelmæssigeder, som politiet burde efterforske.

Efterforskningen stod på helt frem til IT Factorys kollaps

Antallet af advarselslamper er i centrum i erstatningssagen mod Henning Børgesen og Asger Jensby, der afkræves 30 millioner kroner for at have svigtet deres ansvar.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere