Danske elevers it-færdigheder bliver kortlagt i PISA

For første gange nogensinde bliver danske skoleelevers it-kompetencer målt i forhold til elever i andre lande i en kommende PISA-undersøgelse. Målingen kommer efter endnu en gang it-bøvl.

Artikel top billede

Med gårsdagens offentliggørelse af OECD's (Organisationen for økonomisk samarbejde og udvikling) såkaldte PISA-undersøgelse om 15-årige elevers kompetencer inden for læsning, matematik og naturfag i 70 lande må it-interesserede se langt efter skole-elevernes digitale kompetencer.

For den undersøgelse kommer nemlig først i juni 2011, skriver OECD på sin hjemmeside.

Undersøgelsen om it-kompetencer og - kendskab er den første nogensinde i PISA-regi, og 6.000 danske elever er med i puljen, bekræfter Niels Egelund, formand for PISA-konsortiet i Danmark til Computerworld.

Mere it-bøvl i folkeskolen

Modsat gårsdagens PISA-undersøgelse med deltagelse af 65 OECD-lande er der kun 16 deltagende lande med i undersøgelsen af it-kompetencerne.

Det skyldes ifølge Niels Egelund, at undersøgelsen omfatter både spørgsmål og en digital test, hvor langt fra alle lande er rustet med så solide bredbåndsforbindelser, at de kan deltage i testen.

Danmark testede skoleeleverne i foråret 2009 i PISA-regi, og sideløbende med alle problemerne med digitale eksamener var der også problemer med Flash-playeren i PISA-undersøgelsen. 

Det betød, at flere elever måtte tage testen igen 14 dage efter. 

"Problemerne med PISA-testen og de digitale eksamener havde dog intet med hinanden at gøre," fortæller Niels Egelund fra PISA-konsortiet i Danmark.

Ingen andre lande oplevede de samme problemer, da Danmark var det første land, og man siden fik styr på problemet i de 15 andre deltagerlande, fortæller han.

Mister du tidsfornemmelsen?

De spørgsmål, som danske og udenlandske elever skal besvare omkring it-færdigheder i PISA-undersøgelsen, går blandt andet på elevernes tidsmæssige brug af computere derhjemme og i skolen samt deres holdninger omkring at arbejde med computeren.

Eleverne skal eksempelvis tilkendegive om de er enige eller uenige i udsagn som "Jeg mister tidsfornemmelsen, når jeg arbejder på computeren".

PISA-undersøgelsen har indtil videre udelukkende haft fokus på læsning, matematik og naturfag, hvor der også deltager 6.000 danske skole-elever i 15 års alderen.

Tidligere har PISA også undersøgt elevernes computerforbrug.

Og der viste undersøgelsen, at danske elevers forbrug foran hjemmets nye husalter var faldende.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS