Oracle kræver 1,2 milliarder kroner i renter fra SAP

Oracle vil have SAP til at betale gigantiske 1,2 milliarder kroner i renter alene i den storstilede spionage-strid, som de to selskaber har udkæmpet.

Artikel top billede

<div class="listItemTeaserTitle">Computerworld News Service: Oracle vil have udbetalt knap 1,2 milliarder kroner i renter fra SAP oveni de godt 7,3 milliarder kroner, som virksomheden fik tilkendt af et nævningeting i de to virksomheders retssag angående TomorrowNow, som du kan læse mere om her.

Medregnet de knap 677 millioner kroner, SAP har betalt Oracle for virksomhedens sagsomkostninger, vil renterne bringe SAP's samlede bod i sagen op på 9,19 milliarder kroner.

Oracle: Renter er da bare rutine
I dokumenter, der fredag blev indgivet til distriktsdomstolen i Oakland i Californien, påpeger Oracle, at det er "rutine," at sagsøger i ophavsretssager får tilkendt "renter tilløbet forud for domsafsigelsen."

Det er SAP dog ikke enig i.

"Vi mener ikke, at Oracle har krav på nogen yderligere kompensation udover den endelige kendelse i denne sag," siger en talsmand for SAP.  Virksomheden fortæller også, at den muligvis vil appellere nævningetingets afgørelse.

Oracle sagsøgte i 2007 SAP, efter virksomheden opdagede, at SAP's datterselskab TomorrowNow ulovligt havde downloadet software og supportmateriale fra et af Oracles websites.

SAP har ikke bestridt selve ophavsretskrænkelsen og 24. november tilkendte et nævningeting Oracle en skadeserstatning på godt 7,3 milliarder kroner.

Disse penge dækker prisen for en "hypotetisk licens" eller hvad SAP ville have skullet betale for en lovlig licens af softwaren.

Oracle søger altså nu renter for de penge, fra den dato den hypotetiske licens ville have været underskrevet: 19. januar 2005, hvilket er den dag, SAP købte TomorrowNow.

Oversat af Thomas Bøndergaard</div>

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S