TDC får færre klager: Nu skal der fyres over 600

Blandt andet på grund af færre fejl i produkterne og færre kundekald er en række medarbejdere nu blevet overflødige, lyder det fra TDC.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Heller ikke 2011 bliver et år uden massefyringer i TDC.
 
Mere end 600 stillinger ryger formentlig i det kommende kalenderår.
 
Det står nu klart, efter at ledelsen i TDC i sidste uge forhandlede sig frem til fratrædelsesvilkår for 2011 med de tre fagforeninger i TDC; akademikernes AC, teknikernes Dansk Metal samt ledernes og specialisternes LTD.
 
"Vi skal næste år fortsat tilpasse og nedlægge samme antal stillinger, som vi har nedlagt i år," fortæller kommunikationsdirektør Mette Refshauge fra TDC.
 
Fyringerne bliver kritiseret af Dansk Metals afdeling for ansatte i Østdanmark, Tele Øst. Her er der undren over, at der er behov for at afskedige ansatte, når selskabet tidligere på måneden havde råd til at tilbagekøbe aktier for ni milliarder kroner.

Størstedelen af de tilbagekøbte aktier blev købt hos TDC's hovedaktionær, det kapitalfondsejede selskab NTC.
 
"Jeg forstår godt den kobling, som foreningerne laver, hvor de udtrykker utilfredshed. Det skal de selvfølgelig gøre, men når vi skal og kan tilpasse forretningen, så hænger det sammen med, at vores kobberlinjer falder med 125.000 om året," siger hun og tilføjer:
 
"Samtidig har vi færre kald til kundecentrene og færre fejlrettelser på vores ting."
 
På den baggrund har TDC-ledelsen vurderet, at der fremover er behov for færre medarbejdere til at løse opgaverne.
 
Over 600 stillinger i spil
Der er i 2011 udsigt til, at 440 stillinger med Dansk Metal-medlemmer bliver nedlagt, men det samlede tal bliver højere.
 
"Der vil være et par hundrede oveni, hvis vi regner LTD og AC oveni. Det modsvarer det niveau, som vi har set i år," siger Mette Refshauge.
 
Det står endnu ikke klart, hvilke grene af TDC der bliver hårdest ramt.
 
"Det er ikke øremærket til bestemte områder, men man laver en fordeling mellem foreningsområderne (AC, LTD og Dansk Metal, red.). Og deres medlemmer er fordelt på tværs af forretningen," forklarer Mette Refshauge.
 
Hun pointerer, at antallet af fyringer vil være lavere end antallet af nedlagte stillinger. Det hænger sammen med, at nogle eksempelvis vil blive genplaceret andre steder i koncernen, mens andre stillinger ikke bliver genbesat.

30. september havde TDC Koncernen 10.665 ansatte, hvoraf 9.432 var danske stillinger.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS