TDC får færre klager: Nu skal der fyres over 600

Blandt andet på grund af færre fejl i produkterne og færre kundekald er en række medarbejdere nu blevet overflødige, lyder det fra TDC.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Heller ikke 2011 bliver et år uden massefyringer i TDC.
 
Mere end 600 stillinger ryger formentlig i det kommende kalenderår.
 
Det står nu klart, efter at ledelsen i TDC i sidste uge forhandlede sig frem til fratrædelsesvilkår for 2011 med de tre fagforeninger i TDC; akademikernes AC, teknikernes Dansk Metal samt ledernes og specialisternes LTD.
 
"Vi skal næste år fortsat tilpasse og nedlægge samme antal stillinger, som vi har nedlagt i år," fortæller kommunikationsdirektør Mette Refshauge fra TDC.
 
Fyringerne bliver kritiseret af Dansk Metals afdeling for ansatte i Østdanmark, Tele Øst. Her er der undren over, at der er behov for at afskedige ansatte, når selskabet tidligere på måneden havde råd til at tilbagekøbe aktier for ni milliarder kroner.

Størstedelen af de tilbagekøbte aktier blev købt hos TDC's hovedaktionær, det kapitalfondsejede selskab NTC.
 
"Jeg forstår godt den kobling, som foreningerne laver, hvor de udtrykker utilfredshed. Det skal de selvfølgelig gøre, men når vi skal og kan tilpasse forretningen, så hænger det sammen med, at vores kobberlinjer falder med 125.000 om året," siger hun og tilføjer:
 
"Samtidig har vi færre kald til kundecentrene og færre fejlrettelser på vores ting."
 
På den baggrund har TDC-ledelsen vurderet, at der fremover er behov for færre medarbejdere til at løse opgaverne.
 
Over 600 stillinger i spil
Der er i 2011 udsigt til, at 440 stillinger med Dansk Metal-medlemmer bliver nedlagt, men det samlede tal bliver højere.
 
"Der vil være et par hundrede oveni, hvis vi regner LTD og AC oveni. Det modsvarer det niveau, som vi har set i år," siger Mette Refshauge.
 
Det står endnu ikke klart, hvilke grene af TDC der bliver hårdest ramt.
 
"Det er ikke øremærket til bestemte områder, men man laver en fordeling mellem foreningsområderne (AC, LTD og Dansk Metal, red.). Og deres medlemmer er fordelt på tværs af forretningen," forklarer Mette Refshauge.
 
Hun pointerer, at antallet af fyringer vil være lavere end antallet af nedlagte stillinger. Det hænger sammen med, at nogle eksempelvis vil blive genplaceret andre steder i koncernen, mens andre stillinger ikke bliver genbesat.

30. september havde TDC Koncernen 10.665 ansatte, hvoraf 9.432 var danske stillinger.

Annonce

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job