Artikel top billede

Danske firmaer forbyder adgang til sociale medier

Sociale medier har endnu ikke for alvor indfundet sig som arbejdsredskab i danske virksomheder, viser ny undersøgelse.

Du må ikke logge på et socialt netværk i arbejdstiden.

Sådan lyder beskeden fra chefen til hver femte danske sælger, der har deltaget i en undersøgelse om sociale medier foretaget af fagforeningen Business Danmark.

Femten procent af de adspurgte ved ikke, om de må logge på eller ej.

Undersøgelsens overordnede resultat er, at sociale medier endnu ikke har vundet indpas som bredt accepteret arbejdsredskab.

Netværk er ellers en grundpille for sælgere, men der ses fortsat skeptisk på Facebook og LinkedIn.

Stort set ingen opfordres af chefen til at oprette profiler og integrere medierne i deres professionelle arbejde, viser undersøgelsen.

Ikke fjolleri

Firmaer går glip af gevinster, hvis de ikke finder frem til, hvordan de gør medarbejdernes netværk og brugen af sociale medier til en del af forretningen, vurderer landsformand i Business Danmark, Jens Neustrup Simonsen.

"Sociale medier er en helt ny platform til at komme i dialog med nye kunder. Det skal virksomhederne lære at udnytte, og det er oplagt at starte med at benytte sig af sælgernes netværk."

"Det har nogle virksomheder ikke forstået endnu. De hænger fast i en forestilling om, at sociale medier er noget fjolleri, som de ansatte ikke skal bruge tid på," siger han.

Han understreger dog omvendt, at virksomhederne skal være påpasselige med at presse medarbejderne til at markedsføre deres arbejdsplads og produkter på for eksempel Facebook. 

"Brug af sociale medier i arbejdssammenhæng skal være baseret på frivillighed, fordi det sammenblander arbejdsliv og privatliv. Både virksomheden og de ansatte skal kunne se værdien, hvis det skal blive en succes," lydet der fra landsformanden.

826 personer har deltaget i undersøgelsen, der er repræsentativ i forhold til foreningens medlemssammensætning, når det gælder køn, alder og geografi.

Konklusionerne kan dog ikke ubetinget overføres til hele Danmarks befolkning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere