Lukning af fiberkunder skaber forvirring

Opdateret Telenors fiberkunder bliver inden for få dage lukket ned, men forløbet er noget mystisk, mener en af de berørte kunder.

Artikel top billede

Forbindelsen til Telenors fiberkunder i TDC's fibernet bliver nu kappet. Dermed følger Telenor i hælene på andre udbydere, der også er forsvundet fra nettet. Foto: Dansk Bredbånd.

Opdatering nederst i artiklen.

Telenor valgte i september sidste år at opsige aftalerne med alle selskabets kunder i TDC's fibernet per 1. januar. Selskabet ønsker nemlig at trække sig ud af det net, som TDC købte af Dong i 2009.
 
Nu er Telenor-aftalerne udløbet, og inden for kort tid bliver fiber-forbindelserne lukket ned.
 
Men it-konsulent og Telenor-kunde Morten Løgager fra Smørum mener, at hans forbindelse allerede er blevet nedlagt.

"Jeg kan bare konstatere, at jeg ikke har noget eksternt net, og det har jeg ikke haft siden 1. januar midt på dagen," siger Morten Løgager. 
  
Det afviser Telenor dog. TDC, der administrerer forbindelserne, har endnu ikke lukket nogen ned, fortæller pressechef Peter Glüsing fra Telenor.
 
"Vi har dobbelttjekket det med TDC, og vi har ikke sagt, at de skal lukke det nu, og TDC bekræfter, at intet er lukket endnu," siger Peter Glüsing. 
 
Kan ikke skifte til udbyder
Telenor har tidligere sendt et brev til fiberkunderne, hvori der står, at de kan vælge at skifte til Waoo. Det undrer dog Morten Løgager, at Telenor henviser til Waoo.

Han forsøgte nemlig uden held at bestille bredbånd hos Waoo mandag morgen.
 
"Jeg har telefonisk været igennem til Waoo og har forsøgt at bestille et abonnement, men da hun (sælgeren, red.) konstaterede, at jeg var kunde på Dong-nettet, så kunne hun ikke hjælpe mig," siger Morten Løgager.
 
Han fortæller, at han nu skifter til TDC, selvom han i første omgang ønskede at skifte til Waoo.
 
"Jeg bliver nødt til at gå et sted hen, hvor jeg kan få mit kabel til at gløde igen. Og det er hos TDC," siger Morten Løgager.
 
Der er lige nu fem udbydere i TDC's fibernet: Jay.net, Bolig.net, Waoo, YouSee og FastTV. De to sidstnævnte er begge ejet af TDC og desuden de eneste, der tilbyder tv.

Indtil for nylig var de to Waoo-ejede udbydere, Smile Content og Dansk Bredbånd, også i nettet, men deres kunder solgte Waoo fra til TDC i december.

Opdateret: Telenor oplyser klokken 15.42 i en mail til Computerworld, at linjerne er blevet lukket i TDC-nettet.

"Der er sket et kommunikationsbrist internt hos os i forhold til den udmelding, vi kom med tidligere i dag, og alle kunder er lukket ned pr. 1. januar som varslet. Det er vigtigt for mig at understrege, at vi har varslet de berørte kunder tre måneder i forvejen, at deres forbindelser ville blive lukket. Vi har derfor pr. 1. januar lukket forbindelsen hos vores kunder på det tidligere DONG fibernet i Nordsjælland," skriver Peter Glüsing.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Politiets Efterretningstjeneste

Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

Københavnsområdet

Jyske Bank

Cloud Sikkerhedsarkitekt

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S