Waoo er tavs efter salg af fiberkunder til TDC

Fiberudbyderen Waoo har solgt en række af sine kunder til TDC, og samtidig har udbyderen givet sig selv mundkurv på.

Artikel top billede

"Jeg kan ikke sige mere end det, der står på vores hjemmeside omkring den her aftale," siger administrerende direktør Anders B. Christjansen fra Waoo. (Foto: Billedet er beskyttet af Ophavsretsloven §1 / © 2010 Photographer Peter Nørby · All Rights Reserved / Fotograf Peter Nørby)

Inden 31. maj overgår kunderne hos Dansk Bredbånd og Smile Content i TDC's fibernet til FastTV.
 
Det gør de, fordi Waoo, der ejer de to udbydere, 3. december solgte kunderne til TDC, som ejer FastTV.
 
En af de kunder, der skifter fra Dansk Bredbånd til FastTV, er 66-årige Andreas Szekacs fra Birkerød. Han er utilfreds med, at han skal skifte, fordi han derfor bliver nødt til at give afkald på det ene af sine to telefonnumre. 

Mundkurv

Waoo har dog ingen kommentarer til sagen. Fiberudbyderen har nemlig givet sig selv mundkurv på som et led i aftalen med TDC.
 
"Jeg kan ikke sige mere end det, der står på vores hjemmeside omkring den her aftale," siger administrerende direktør Anders B. Christjansen fra Waoo.
 
På Waoos hjemmeside står der, at udbyderen har solgt kunderne for at få penge i kassen, og at kunderne vil blive håndteret på en "god og forsvarlig måde hos TDC".
 
Tidligere har Waoo-direktøren været kritisk over for de priser, som TDC tilbyder til fremmede udbydere i TDC's fibernet. Det er dog heller ikke noget, som han ønsker at kommentere.
 
"I denne sammenhæng kan jeg ikke udtale mig om andet end det, der står på vores hjemmeside," gentager Anders B. Christjansen. 
 
Blogger beskriver forløb
Ifølge bloggeren Thomas Christensen har det været et led i Waoos aftale med TDC, at Waoo ikke informerer kunderne hos Smile Content og Dansk Bredbånd om, at de kan fortsætte i Waoo-regi.
 
TDC har i 2010 forhandlet med udbyderne i TDC's fibernet om den fremtidige pris for at leje sig ind i nettet. Her blev den gamle fiberudbyder Smile Content ifølge Thomas Christensen stillet dårlige lejeaftaler i udsigt.
 
"TDC Fibernet introducerede nogle urimelige afregningsregler for den del af Waoo's kunder, der i sin tid tegnede abonnement hos Smile Content," skriver Thomas Christensen på sin blog.
 
Det var ifølge ham på den baggrund, at Waoo valgte at sælge kunderne fra.
 
Computerworld har tidligere talt med TDC omkring de priser, som selskabet tager for, at fremmede udbydere kan leje sig ind i fibernettet. Dengang lød svaret fra TDC, at det var nødvendigt at hæve priserne i fibernettet for at kunne tjene på det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird