WiMAX bliver dobbelt så stærkt og hurtigt

Standarden 802.16m vil give hurtigere dataoverførsel og bedre sikkerhed for brugerne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En opdatering til en hurtigere, sikrere og mere strømeffektiv standard til den trådløse netværksteknologi WiMAX vil blive endeligt godkendt og komme på markedet inden for et år, oplyser branchefolk i dag, mandag.

En international komité med den opgave at udvikle WiMAX vil nå frem til den endelige version af standarden IEEE 802.16m i marts efter tekniske møder i Taipei i denne uge. Standarden vil blive taget i brug sidst på året eller i starten af 2012.

Den endelige godkendelse af 802.16m vil gøre det muligt for producenterne at præinstallere standarden, der ikke helt kvalificerer som 4G, der kan fungere ved en frekvens på 20 megahertz, hvilket er dobbelt så højt som den eksisterende 802.16e.

Det bliver således muligt for signalerne at bære dobbelt så megen netværkstrafik, der er steget kraftigt på grund af udbredelsen af smartphones og andre håndholdte enheder.

"Ved at fordoble båndbredden kan man selvfølgelig have at gøre med langt mere intensive datamængder," siger Rakesh Taori, der er viceformand for 802.16-arbejdsgruppen under brancheforeningen IEEE.

Prisen stabil for almindelige brugere

Den opdaterede standard, som har været under udvikling i fem år, vil også øge sikkerheden for brugerne og heriblandt beskytte deres geografiske placering, tilføjer Taori. Den vil også hjælpe smartphones til at spare på strømmen, når de ikke bruges, siger han.

Smartphones og enhver anden form for computer inklusiv tablet-pc'er kan anvende 802.16m. Opdateringen vil stadig være kompatibel med 802.16e, som så dagens lys i 2005.

Den nye standard bør ikke øge prisen for almindelige brugeres dataabonnementer, da teleselskaberne alligevel vil bruge den til at øge hastigheden i deres netværk, siger han.

Taiwans statsfinansierede Industrial Technology Research Institute arbejder på måder at levere 802.16m til de 10 lokale virksomheder med interesse i WiMAX, siger Song Ting-chen, der er ingeniør i instituttet. Mulige aftagere er Acer, HTC og Foxconn, fortæller Song.

"På den måde vil vi kunne konkurrere i forhold til patenter eller vores produktion," siger han. "Nogle af vores bidrag er allerede blevet accepteret af de internationale markeder."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Jyske Bank

AI-udvikler

Midtjylland

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S