Dansk it-firma solgt - ejere scorer 100 millioner hver

Danske Goviral er blevet solgt til AOL. De to danske stiftere scorer kassen.

Artikel top billede

Den danske netvideo-distributør Goviral er blevet solgt for mere end en halv milliard kroner til amerikanske AOL's europæiske datterselskab, AOL Europe, skriver Børsen.
 
Med handlen scorer de danske stiftere, Jimmy Maymann og Claus Moseholm, en ordentlig pose penge.
 
AOL Europe lægger 526 millioner kroner på bordet for Goviral, som de to danskere stiftede for fem år siden.
 
Ifølge Børsen betyder det, at de to danske stiftere har udsigt til at score omkring 100 millioner kroner hver på handlen.
 
Jimmy Maymann og Claus Moseholm vil dog hverken ud med, hvor meget de hver især scorer på handlen, eller hvor stor en ejerandel de hver især har. Men der er tale om 'en masse penge,' siger de.
 
Foruden de to danskere ejer den engelske kapitalfond Kennet Partners 34 procent af Goviral, mens en række ledende medarbejdere har del i et stort optionsprogram, som gør, at de også skal have en del af gevinsten.
 
Goviral distribuerer videoer for kendte varemærker og reklamebureaer via sociale netværk og lignende.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car