Derfor satser IBM på sociale business-teknologier

Konferencen Lotusphere 2011 fokuserer på sociale forretningsteknologier. Her fortæller IDC-analytiker Claus Mortensen, hvorfor kunderne efterspørger lige netop det.

Artikel top billede

Foto: Klaus Krabbe

Læs også:

Kevin Spacey: Sådan skabte jeg mit sociale netværk

Orlando:
Godt og vel 5.000 Lotus Notes-entusiaster er i denne uge samlet i Dolphin Hotels Northern Hemisphere Ballroom til den 18. Lotusphere-konference.

Konferencens røde tråd er 'Get Social - Do Business' og er IBM's forsøg på at køre virksomheden i stilling til at håndtere de omsiggribende sociale medier både internt og i forhold til kunderne.

Ifølge en IBM-undersøgelse 'The 2010 IBM Global CEO Study' udkonkurrerer de virksomheder, som investerer i sociale forretningsværktøjer, deres ligesindede.

De hurtigt voksende angiver 'collaboration' (samarbejde) som en væsentlig årsag til væksten.

Derfor satses der på sociale teknologier

En af de mere kuriøse indlægsholdere på åbningsdagen var skuespilleren Kevin Spacey kendt fra American Beauty og The Usual Suspects.

Han lagde også ud med at sige: "Nu sidder I der og spørger jer selv; hvorfor i alverden inviterer IBM en skuespiller som mig til Lotusphere?" Forklaringen kommer Spacey med her.

'Social Business Software' bliver hastigt større. Således estimerer analysehuset IDC, at markedet for verdensomspændende sociale platforme vil øges med 33 procent i 2011 til 3,4 milliarder kroner og tredoble til en markedsværdi af godt 10 milliarder kroner i 2014.

Ifølge IDC er IBM's annonceringer i øvrigt noget, mange brugere har efterlyst de senere år.

"Og faktisk er det med sociale værktøjer og integration mellem datakilder og internetkoblede enheder ikke noget nyt. Først så vi unified communications, og så fulgte et 'social overlay' til integrationen."

Det fortæller Claus Mortensen, som arbejder for analysehuset IDC i Hong Kong som chef for området Digital Marketplace & New Media.

Notes og Twitter

Nyt er derimod en bedre integration mellem Lotus Notes-platformen og eksterne webbaserede netværk som eksempelvis Facebook og Twitter.

"Og der er en god grund til, at IBM går den vej. Det handler om compliance (at overholde gældende lovgivning, red.) og sikkerhed i forhold til integrationen med de sociale medier, og det er noget IBM's kunder beder om," siger Claus Mortensen.

Danmark bidrager med omkring 60 deltagere på konferencen fordelt omtrent 50/50 på kunder og partnere.

Blandt kunderne er Odense Kommune, Haldor Topsøe, Grundfos, Dovista og Danisco, mens partnerne strækker sig fra Arrow over Dalsgaard Data til Convergens.

Læs også:

Kevin Spacey: Sådan skabte jeg mit sociale netværk

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Banedanmark

    Løsningsarkitekt til IT-udvikling

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-specialist til bruger- og rollestyring

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job