Artikel top billede

Administrerende direktør for Avanade i norden, Anne-Cecilie Fagerlie.

Dyre ansatte suger overskuddet hos konsulenthus

Microsoft-konsulenterne hos Avanade Danmark leverer nedslående resultater på både omsætning og bundlinje.

Den danske gren af it-giganten Avanade leverer skuffende tal for regnskabsåret 2009/10.

Overskuddet er barberet ned til 747.000 danske kroner - et  fald på 79 procent - og omsætningen er faldet med små tre procent til 83,5 millioner kroner.

Administrerende direktør for den nordiske afdeling af Avanade, Anne-Cecilie Fagerlie, ligger trods den udmiddelbare nedgang ikke søvnløs om natten.

"Overordnet er resultatet som forventet i det marked, vi opererer i i Danmark," siger hun blandt andet og peger på positive udsigter for markedet.

Nye løntunge medarbejdere

Overskudsgraden i virksomheden er gået fra fem procent til én procent og vidner om en forretning, der ikke har formået at hive forrige års store gevinst hjem i et år, der har budt på en bekostelig medarbejderafgang. 

Virksomheden har ifølge ledelsesberetningen været nødt til at ansætte flere erfarne medarbejdere som erstatning for fratrådte, og det har resulteret i højere lønninger og højere pensionsomkostninger. Derudover har der været større omkostninger til incitamentsprogrammer.

"Det er fordi, vi ønsker at udvikle vores forretning mere fra toppen, og der ansætter vi nogle konsulenter, som kan gå ud og have direkte kontakt med nye kunder," siger Anne-Cecilie Fagerlie.  

Fremtiden og markedet 

Den norske direktør er postitivt stemt i forhold til den kommende tid. 

I regnskabets ledelsesberetning, fastslås det, at markedsudsigterne afhænger af den økonomiske udvikling hos kunderne.   
  
På det punkt er "udsigterne p.t. meget usikre, men virksomheden forventer en mindre vækst i omsætning og en forhøjet indtjening sammenlignet med 2009/2010," står der.  

Midlet til det mål er eksempelvis en øget lønsomhed i 2010/11.

Det dækker blandt andet over en større indsats for at forøge antallet af fakturerbare timer samt øget omkostningsstyring, kan man læse.

Avanade har på verdensplan omkring 10.000 ansatte og begyndte som et joint venture mellem Microsoft og Accenture.

Den danske afdeling havde i gennemsnit 57 ansatte 09/10, og Anne-Cecilie Fagerlie fortæller, at der er flere på vej.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere