Forsvarer: Julian Assange kan ende i Guantanamo

WikiLeaks stifter, Julian Assange, risikerer at ende på Guantanamo, hvis han udleveres til Sverige, mener hans advokat. Læs her, hvordan det hænger sammen.

Artikel top billede

Få overblikket over Wikileaks-sagen.

Computerworld News Service: Retsmødet om udlevering af WikiLeaks grundlægger, Julian Assange, vil foregå i dag, mandag, hvor hans advokater er klar til at argumentere for, at han kan ende i USA's Guantanamo-fangelejr, hvis han først udleveres til Sverige.

Assange, der er fra Australien, kræves udleveret til afhøring af den svenske anklagemyndighed for hændelser i august, der involverer to kvinder.

Han står overfor mulige sigtelser om voldtægt, ulovlig tvang og seksuelle overgreb. Han fastholder selv, at alt, der skete med de to kvinder, var med deres samtykke.

Politiske meninger

Efter de svenske myndigheder fik udstedt en europæisk arrestordre, mødte Assange frivilligt op hos politiet i Storbritannien 7. december.

Efter en uge i varetægt fik han mulighed for at blive løsladt mod kaution på betingelse af, at han indleverede sit pas, bar elektronisk fodlænke og regelmæssigt mødte op hos politiet.

Hans advokater - heriblandt den højtprofilerede Mark Stephens - planlægger at argumentere med, at arrestordren blev udstedt "med det formål at retsforfølge eller straffe ham for sine politiske meninger," som beskrevet i et 35-siders dokument, der opsummerer deres forventede juridiske argumentation.

Assanges juridiske problemer forværredes sidst i november, da WikiLeaks begyndte at offentliggøre nogle af de 250.000 indberetninger fra USA's udenrigstjeneste, der var blevet lækket til websitet.

Denne offentliggørelse skabte furore blandt USA's politikere, hvor den tidligere guvernør for Arkansas Mike Huckabee krævede dødsstraf til de, der offentliggjorde disse dokumenter, mens den tidligere vicepræsidentkandidat Sarah Palin udtalte, at Assange skulle jages med samme prioritet som ledere fra al-Qaeda og Taliban.

Presses af USA

Disse kommentarer giver næring til Assanges advokater, som hævder, at hvis Assange bliver udleveret til Sverige, vil landet muligvis bøje sig for pres fra USA. USA's justitsministerium er i gang med at efterforske Assange, men der foreligger ingen anklager.

"Det fremsættes hermed, at der er en reel risiko for, hvis Assange udleveres til Sverige, at USA vil forsøge at få ham udleveret og/eller ulovligt overført til USA, hvor der er en reel risiko for, at han vil blive varetægtsfængslet i Guantanamo-bugten eller andetsteds," står der i dokumentet.

Fangelejren i Guantanamo-bugten i Cuba blev etableret i 2002 af administrationen under den tidligere præsident George W. Bush til tilbageholdelse af såkaldte illegale kombatanter fra krigene i Afghanistan og Irak uden for USA's nationale jurisdiktion.

Formålet var, at fangelejren skulle bruges til at tilbageholde folk, som skulle for militære domstole. En sag anlagt af USA's justitsministerium ville blive ført ved en civil domstol. USA's præsident, Barack Obama, lovede at lukke Guantanamo, da han tiltrådte i januar 2009, men politiske kontroverser har besværliggjort processen.

Assanges forsvar forekommer dog noget tilsvarende Gary McKinnons forsvar, som er den britiske hacker, der nu afventer en afgørelse fra Storbritanniens indenrigsministerium, om han skal udleveres til USA for anklager om hacking.

På et tidspunkt under hans appelsag, fremlagde McKinnons advokater det argument, at han risikerede at blive klassificeret som terrorist, da USA beskylder ham for at have forstyrret militære netværk efter terrorangrebene 11. september 2001.

Få overblikket over Wikileaks-sagen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job