Sådan fungerer Windows Phone 7 for Dong Energy

Dong Energy har næsten 2.600 Windows Mobile-smartphones. Nu er virksomheden ved at teste det nye Windows Phone 7. Se vurderingen af platformen her.

Artikel top billede

Læs også:
Nokia skærer udviklernes ben af med Windows

Test: Super-mobil med Windows Phone 7

Solidt og brugervenligt.

Sådan lyder Dong Energys vudering af Microsofts nye Windows Phone 7-styresystem til smartphones.

Energi-giganten kører i øjeblikket med næsten 2.600 smartphones med det gamle Windows Mobile og er derfor nu ved at teste Windows Phone 7.

"Vi er i gang med at danne os et erfaringsgrundlag for at kunne vurdere, hvordan det er i forhold til den gamle Windows Mobile-platform," fortæller Andreas Rensch Nielsen, der er mobil-specialist hos Dong Energy.

Til testen anvender Dong blandt andet HTC Mozart og Trophy med Windows Phone 7.

"Det første indtryk er, at der virkelig er sket noget. Jeg tror, at de har ramt noget rigtigt. Den oplevelse, som brugerne har af telefonen, er, at det er nemt og intuitivt. Den er hurtig at navigere rundt i og fungerer bare," siger han.

99 procent af smartphone-enhederne hos Dong Energy kører det gamle Windows Mobile i version 6.0 til 6.5. Sådan bliver det dog ikke ved med at være.

"Alle er stort set stoppet med at producere Windows Mobile-telefoner, så vi har været nødt til at købe lidt ekstra ind til lageret for at være sikre på, at vi stadig kan levere," forklarer Andreas Rencsh Nielsen.

Sikkerheds-policies skal fungere

Medarbejderne bruger primært deres smartphones til mail-synkronisering og kontakter via Exchange samt til at læse en PowerPoint eller et Excel-ark i ny og næ.

Der er dermed heller ikke tale om særlige applikationer, der ikke ligeså godt kunne køre fra eksempelvis en iPhone. Alligevel ser Andreas Rensch Nielsen Windows Phone 7 som den mest oplagte platform for Dong Energy.

"Det vigtigste for os er, at de policies, som vi pusher ud, er 100 procent kompatible med telefonerne. Alle taler Android i øjeblikket, men problemet er, at afhængig af, om du vælger en Sony Ericsson, en HTC eller en LG, så har de alle sammen forskellige tilgange til, hvordan deres Exhange-del virker," siger han.

"Mantraet her er ensartethed. Vælger du Windows Phone 7, får du 100 procents integration, og du ved, at en sikkerheds-policy fungerer, når du pusher den ud."

Andreas Rensch Nielsen fortæller, at han selv har erfaringer med, at låse-koder ikke fungerer ordentligt på forskellige Android-smartphones, og at en policy om, at der skal anvendes en simpel pin-kode på en Nokia med Symbian ikke fungerer, så der pludselig kræves både tal og bogstaver af brugeren.

Han er derfor glad for, at Microsoft ikke vil tillade forskellige producenter at lægge deres egne interfaces oven på Windows Phone 7-styresystemet, og at der er krav om de samme fysiske knapper på telefonerne.

Ensartetheden letter nemlig arbejdet for Dong Energys telefon-supportere.


Sådan ser mail og kalender ud på en Windows Phone 7-smartphone.

Endnu ikke på dansk

Alt er dog ikke perfekt ved det nye Windows Phone 7, påpeger Andreas Rensch Nielsen.

Platformen findes endnu ikke i en egentlig dansk version. Den forventes ikke at komme før til efteråret, og først derefter kan en egentlig udrulning af Windows Phone 7 påbegyndes hos Dong Energy.

Indtil da glæder Andreas Rensch Nielsen sig over de muligheder, der trods alt er med systemet. Han sætter også pris på Microsofts nye partnerskab med Nokia, der fremover vil benytte Windows Phone 7 på sine smartphones.

"Jeg synes, at det er fantastisk. Vi har haft vores udfordringer med radiodelen på HTC-telefoner, så en kombination af Nokia og Microsoft er en rigtig god idé," siger Andreas Rensch Nielsen.

Læs også:

Nokia skærer udviklernes ben af med Windows

Test: Super-mobil med Windows Phone 7

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S