23 mand arbejder på at give dig bedre skærm-lys

Taiwansk statsstøttet forskningsinstitut har etableret et projekt med fokus på lysdiode-bagbelyste LCD-skærme og sensorteknologier til spilkonsoller.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Et statsstøttet forskningsinstitut i Taiwan har påbegyndt et treårigt forskningsprojekt om at udvikle billigere og mere holdbare lysdiode-bagbelyste LCD-skærme til mobiltelefoner, bærbare computere og tv.

Taiwans Industrial Technology Research Institute (ITRI) etablerede i sidste måned et forskningscenter sammen med britiske Oxford Instruments, der skal forske i LED-skærme med høj lysstyrke.

Forskningsresultaterne skal gerne ende med at gøre LED-bagbelysning billigere at producere og mere holdbare for forbrugerne, siger Lin Chin-yuan, der er leder af center for mikrosystem-teknologi ved forskningsinstituttet.

Anvendelsen af lysdioder til bagbelysning er i gang med at erstatte brugen af koldkatode-lysstofrør i LCD-skærme i produkter lige fra mobiltelefoner til fladskærms-tv, da lysdioder har større lysstyrke og er mere energieffektive.

Forskningsholdet på 23 personer vil se nærmere på en emballerings-proces og på mikrostruktur-teknologien bag LED'er med høj lysstyrke med det mål at finde frem til "ny og forbedret teknologi," skriver instituttet i en pressemeddelelse. Det oplyses ikke, hvor meget forskningsprojektet kommer til at koste.

Billige patenter til lokale virksomheder

Lin oplyser, at han ikke på nuværende tidspunkt er i stand til at levere et estimat over, hvad forskningen kan resultere i målt i omkostningsbesparelser ved eller ny levetid for lysdiode-bagbelysning. Han oplyser dog, at forskningsresultaterne vil blive gjort tilgængelige for Taiwans produktdesignere.

Taiwans forskningsinstitut for industriel teknologi har hjulpet øens mange producenter af højteknologisk hardware med at forblive konkurrencedygtige i forhold til konkurrenterne i eksempelvis Japan og Sydkorea.

Forskningsinstituttet udvikler nye teknologier, tager patenter og licenserer opfindelserne billigt til taiwanesiske virksomheder. Instituttet samarbejder denne gang med Oxford Instruments på grund af virksomhedens erfaring med lysdiode-teknologi, fortæller Lin.

I løbet af de næste tre år vil instituttet og Oxford Instruments samtidigt forsøge at perfektionere mikro-elektromekaniske systemer (MEMS), der er sensorteknologien bag trådløse, bevægelses-baserede spilkonsoller såsom Wii, fortæller Lin. Denne forskning går i gang, netop som der er ved at komme god vækst i markedet for bevægelses-baserede spilkonsoller.

Forskningen i MEMS bør resultere i lavere produktionsomkostninger og bedre ydelse for sensorerne, siger Lin.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS