Her er Prosas brev til it-konsulenthuse

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Tilbage til:
Advarselsbrev: Prosa vil holde konsulenter ude af CSC

Her er ordlyden i brevet, der er blevet sendt fra Prosa til en række it-konsulenthuse:

Firmanavn
Adresse
Postnr. By

Den 3. marts 2011

Vedrørende opgaver for CSC Danmark
PROSA er i øjeblikket i en arbejdskonflikt, idet CSC Danmark frem for forhandling har valgt at lockoute 120 af vores medlemmer. Vi er bekendt med, at CSC søger at afbøde effekten af deres egen lockout ved at få udført konfliktramt arbejde hos eksterne konsulentvirksomheder.

PROSA's holdning til konfliktramt arbejde er, at virksomheder og enkeltpersoner ikke bør påtage sig dette, hverken helt eller delvist.

Det er ikke acceptabelt for PROSA som repræsentant for de lockoutede, at virksomheder eller enkeltpersoner anvendes som brikker i en faglig konflikt. Da det ydermere er arbejdsretlig praksis, at den enkelte konsulent eller medarbejder har ret til at nægte at udføre konfliktramt arbejde skal vi fraråde virksomheden at påtage sig opgaver, der indebærer bistand til konfliktramt arbejde.

Hvis De er i tvivl om, hvorvidt et arbejde med relation til CSC Danmark er konfliktramt, er De velkommen til at kontakte undertegnede.

Hvis De alligevel vælger at yde konsulent-assistance i denne situation, vil vi tage de nødvendige skridt til at sikre, at Deres assistance ikke får virkning i forhold til konflikten.

De er naturligvis velkommen til at kontakte undertegnede, såfremt de har kommentarer eller ønsker en uddybelse af ovenstående.

Med venlig hilsen
PROSA, Forbundet af it-professionelle

Niels Bertelsen, formand

Tilbage til:
Advarselsbrev: Prosa vil holde konsulenter ude af CSC

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S