CSC-folk i sit-down-aktion efter hemmelige jobopslag

Jobopslag fra anonymt it-firma i København fik tirsdag CSC-ansatte til at afkræve ledelsen en forklaring med sit-down-aktion.

Artikel top billede

Læs mere:
Prosa efter trusselsbrev: Vi mener det alvorligt

Miracle vil udføre strejkeramt arbejde for CSC

En række medarbejdere hos CSC indledte tirsdag ved frokosttid en såkaldt sit-down-aktion i et caféområde i CSC's bygning på Retortvej i Valby.
 
Det skete, fordi de i samlet trop ville afkræve CSC's ledelse en forklaring på en række jobannoncer hos rekrutteringsfirmaerne Stepstone og Interim Competence, som på vegne af et anonymt firma i København søger systemoperatører til treholdsskift på IBM-platforme.
 
Freelancestillingerne har tiltrædelse 1. april 2011 og er tidsbegrænsede til en periode på tre måneder. 

Krævede forklaring fra ledelse

Ifølge Computerworlds oplysninger deltog mellem 70 og 80 medarbejdere med blandede faglige tilhørsforhold, heriblandt Prosa-organiserede, i den såkaldte sit-down-aktion.
 
Medarbejderne var samlet omkring nogle tillidsrepræsentanter, som opfordrede dem til at gå tilbage til arbejdet.
 
Medarbejderne krævede med aktionen en forklaring fra CSC's ledelse på jobannoncerne fra det anonyme firma i København, som CSC-medarbejderne mistænker for at dække over konfliktramt arbejde hos CSC.  

Prosa har tidligere i et brev advaret aktører i it-branchen om at tage konfliktramt arbejde. En besked som flere it-direktører har taget ilde op, men som fagforbundet har understreget, at de mener alvorligt.
 
Computerworld har spurgt rekrutteringsbureauet Interim Competence, hvorvidt der er tale om stillinger hos CSC.
 
Men det ønsker firmaet hverken at be- eller afkræfte, fortæller administrerende direktør Stig Weilborg, der samtidig slår fast, at det er helt fast procedure ikke at oplyse om kundeforhold.
 
Anden opfattelse hos Prosa
Hos Prosa fortæller næstformand Hanne Lykke Jespersen, at medarbejderne efter nogen tid blev mødt af CSC's personaledirektør. Lidt efter kom endnu en person til, som kunne forklare de forsamlede medarbejdere, at det ikke var CSC, men andre firmaer, som søgte folk gennem stillingsopslagene.
 
"Den forklaring svarer så ikke helt til vores indtryk," siger Hanne Lykke Jespersen, til Computerworld. 
  
Hun afviser, at der var tale om en arbejdsnedlæggelse, men at medarbejderne blot bad om en forklaring fra ledelsen hos CSC. Efter at have fået denne gik medarbejderne tilbage til arbejdet. 
 
CSC er endnu ikke vendt tilbage til Computerworld med en kommentar til sagen om stillingsopslagene, som du selv kan se her og her.

Læs mere:
Prosa efter trusselsbrev: Vi mener det alvorligt

Miracle vil udføre strejkeramt arbejde for CSC

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS