Microsoft sender sin medieafspiller i graven

Zune-afspillere er ved at være fortid. For ifølge anonyme kilder er Microsoft ved at sende sin medieafspiller i graven, hvorefter den vil genopstå i andre Microsoft-produkter.

Artikel top billede

It-giganten Microsoft stopper med at spytte nye Zune-musikafspillere på gaden efter lunkne salgstal, forlyder det fra anonyme kilder til nyhedssitet Bloomberg
 
Microsoft vil dog ikke smide Zune helt ud af hukommelsen, da selskabet i stedet satser på at få Zune lirket ind i sine egne telefoner med Windowsstyresystem.
 
Dermed er det meningen, at kunderne kan købe sange og film i kilometervis over Windows Phone 7 mod et månedligt gebyr for at streame den ubegrænsede underholdning.
 
Kilden til historien ønsker ifølge Bloomberg ikke at stå frem med navns nævnelse, da nyheden om Zunes farvel til elektronikbutikkens hylder endnu ikke er officielt meldt ud af Microsoft.
 
Selskabet har over for Bloomberg ikke ønsket at kommentere nyheden om Zunes svanesang.
 
En vittighed på markedet
Zune nåede aldrig nogensinde at komme i nærhedens af at bide iPoden fra ærkerivalen Apple i haserne, og den blev hånet af amerikanske talkshow-værter i de sene nattetimer.
 
"Zune har alle iPodens funktioner bortset fra, at den ikke er så god. Derudover kan man kun downloade musik, hvor Bill Gates synger," lød et af skudsmålene fra talkshow-værten Craig Ferguson.
 
iPoden havde i sine velmagtsdage 77 procent af markedsandelen, mens Microsoft aldrig kom ind i top fem på markedet for bærbare medieafspillere.
 
Zunes begrænsede succes må derfor have været et hårdt slag for Microsoft-boss Steve Ballmer, der ved lanceringen i november 2006 sagde:
 
"Vi kan slå dem (Apple, red.), men det bliver ikke nemt."
 
Microsoft vil fortsat sælge Zune-medieafspillere, men det fremtidige fokus vil altså sandsynligvis ikke blive brugt på at udvikle nye Zune-hardwareprodukter, men derimod skal kræfterne spenderes på at integrere Zune-softwaren i produkter som Windows Phone 7. 

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job