CSC og Prosa mødes - men uden at forhandle

CSC og Prosa tænder igen tirsdag fredspiben til et nyt "sonderende møde." Men der er stadig ikke tale om egentlige forhandlinger.

Artikel top billede

Fagforbundet Prosa der er i konflikt med it-giganten CSC holder igen tirsdag et såkaldt sonderende møde med firmaet, der siden 9. februar har lockoutet 120 Prosa-organiserede medarbejdere.
 
Parterne mødtes så sent som i weekenden, og konflikten kan derfor være ved at tage en drejning fra bitter strid til noget, der kan ende med mulige forhandlinger i striden mellem partere.  
 
Imidlertid understreger parterne overfor Computerworld, at der på nuværende tidspunkt ikke er tale om forhandlinger men om netop et sonderende møde.
 
"Vi forhandler ikke nu. Vi sonderer mulighederne for at komme i forhandling," siger Hanne Lykke Jespersen, der er næstformand i Prosa.
 
Hos CSC bekræfter presseafdelingen, at firmaet tirsdag mødes med Prosa til, hvad man også her understreger, er endnu et sonderende møde.
 
Parterne afventer i øvrigt en afgørelse fra arbejdsretten angående gyldigheden af den igangværende lockout og en varslet strejke i konflikten.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Aarhus C

    Få fuldt udbytte af din Microsoft Dynamics 365 FO løsning

    Få inspiration fra spændende cases og viden om de tendenser, der giver dig helt nye muligheder for at optimere forretningen med Dynamics 365 FO.

    Jura | København Ø

    Compliance Day 2025

    Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Årets CISO 2025

    Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Carsten René Christensen, 46 år,  som Al Lead. Han kommer fra en stilling som Co-founder hos Mærkbart ApS. Nyt job

    Carsten René Christensen

    Norriq Danmark A/S

    Iver har pr. 1. september 2025 ansat Marie Windekilde som Head of Cybersecurity Advisory. Hun skal især beskæftige sig med ledelse af konsulenter inden for cybersikkerhed. Hun kommer fra en stilling som Chief of Branch hos Forsvarets Efterretningstjeneste. Hun har tidligere beskæftiget sig med sikkerhed i forsvaret i mange år. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S