CSC og Prosa mødes - men uden at forhandle

CSC og Prosa tænder igen tirsdag fredspiben til et nyt "sonderende møde." Men der er stadig ikke tale om egentlige forhandlinger.

Artikel top billede

Fagforbundet Prosa der er i konflikt med it-giganten CSC holder igen tirsdag et såkaldt sonderende møde med firmaet, der siden 9. februar har lockoutet 120 Prosa-organiserede medarbejdere.
 
Parterne mødtes så sent som i weekenden, og konflikten kan derfor være ved at tage en drejning fra bitter strid til noget, der kan ende med mulige forhandlinger i striden mellem partere.  
 
Imidlertid understreger parterne overfor Computerworld, at der på nuværende tidspunkt ikke er tale om forhandlinger men om netop et sonderende møde.
 
"Vi forhandler ikke nu. Vi sonderer mulighederne for at komme i forhandling," siger Hanne Lykke Jespersen, der er næstformand i Prosa.
 
Hos CSC bekræfter presseafdelingen, at firmaet tirsdag mødes med Prosa til, hvad man også her understreger, er endnu et sonderende møde.
 
Parterne afventer i øvrigt en afgørelse fra arbejdsretten angående gyldigheden af den igangværende lockout og en varslet strejke i konflikten.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse