Apple kæmper - men Macbook Pro fryser stadig

En software-opdatering ser ikke ud til at have tilfredsstillet de mange utilfredse Macbook Pro-brugere, der oplever, at deres spritnye maskiner fryser.

Artikel top billede

Læs også:

Brugere raser: Vores spritnye Macbook Pro'er fryser

Det nærmest vælter ind med utilfredse ejere af de nye Macbook Pro'er i Apples support-forum og på andre Mac-sider på nettet.

Som Computerworld skrev i går, så fryser de ellers grafik-veludrustede maskiner, når brugerne redigerer video eller spiller spil.

Apple udsendte i går en softwareopdatering, Mac OS X 10.6.7, som der var rygter om ville løse problemerne.

At dømme ud fra de forskellige debat-tråde i Apples support-forum, er det dog ikke tilfældet.

"Jeg havde desperat håbet, at 10.6.7-opdateringen ville løse problemet, men det virker det ikke til, at den har," skriver en bruger i tråden MacBook Pro 2011 17" hard freeze.

Det virker!!! Og dog...

Den debattråd er nu nået til side 68 og har flere end 1.000 indlæg. En del af de nyeste indlæg er fra brugere, der har testet deres maskiner med softwareopdateringen.

"Jeg har lige haft en 'hard freeze' på min uge-gamle standardudgave af 17", opdtaeret til 10.6.7. Jeg kunne ikke flytte curseren, og uret i menubaren (der viser tiden i sekunder) stoppede med at opdatere, selvom displayet ellers så normalt ud," lyder en brugers erfaring.

En anden bruger beskriver, hvordan han i første omgang troede, at opdateringen havde løst problemet, for så i næste øjeblik igen at opleve, at maskinen frøs.

"Så med al respekt for dem af jer, der mener, at opdateringen har løst alle problemerne, vær opmærksom på, at I fortsat kan opleve ustabilitet."

Den oplevelse har en tredje bruger også haft.

"Jeg opgraderede til 10.6.7 denne morgen, og alting var godt - ingen crash. Jeg brugte AMD GPU'en hele dagen, og den styrede min eksterne skærm helt fint. Lige indtil klokken blev 17. Så fortsatte hard freeze-oplevelsen ..."

AMD-grafikkort kan være problemet

Apple frigav de nyeste versioner af Macbook Pro i februar måned.

Maskinerne anvender de nye i5- og i7-processorer fra Intel og har også de mest moderne grafik-professorer, så det er næppe hardwaremæssige begrænsninger, der er skyld i problemerne.

At dømme ud fra debatten på nettet er det først og fremmest 17-tommer-modellen, den er gal med.

Den anvender en AMD Radeon HD 6750M-grafikprocessor med 1 GB GDDR5-hukommelse.

13-tommer modellen, som der ikke ser ud til at være problemer med, har Intel HD Graphics 3000 med 384 MB DDR3 SDRAM som grafik-løsning.

Endnu er der dog ingen forlydener om, at problemet skulle være hardwarerelateret, så de uheldige Macbook Pro-ejere kan fortsat sætte deres lid til en softwareopdatering.

Læs også:

Brugere raser: Vores spritnye Macbook Pro'er fryser

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Politiets Efterretningstjeneste

    Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    AI-platformsudvikler til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS