Ny teknik får de skjulte botnet frem i lyset

Forskere har fundet frem til en metode til finde de botnet, der skjuler sig bag tilfældigt genererede domænenavne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Forskere ved Texas A&M University har fundet en ny metode til at opdage botnet, der skjuler sig bag konstant skiftende domænenavne.

Dr. Narasimha Reddy fra universitetets institut for elektroteknik og datalogi har samarbejdet med to studerende, Sandeep Yadav og Ashwath Reddy, samt med Supranamaya "Soups" Ranjan fra firmaet Narus om udviklingen af den nye metode.

Den kan bruges til at opdage botnet såsom Conficker, Kraken og Torpig, som anvender såkaldt DNS domain-fluxing i deres kommando-infrastruktur.

Sådanne bots generer tilfældige domænenavne. En bot forespørger en række domænenavne, men domæne-ejeren registrerer kun et enkelt.

Som eksempel peger forskningen på Conficker-A, der genererede 250 domæner hver tredje time. For at gøre det sværere for sikkerhedsleverandørerne at registrere domænenavnene på forhånd øgede den næste version, Conficker-C, antallet af tilfældigt genererede domænenavne per bot til 50.000.

Forskningen peger også på, at bots fra Torpig-netværket "anvender et interessant trick, hvor udgangspunktet for generatoren af tilfældige strenge er baseret på et af de mest populære aktuelle emner på Twitter."

Kraken anvender ifølge forskningen en langt mere sofistikeret generator af tilfældige ord til at konstruere tilfældige nye ord, der tilsyneladende er engelsksprogede med korrekt sammensatte vokaler og konsonanter. Det tilfældigt genererede ord kombineres med en endelse, der vælges tilfældigt fra en pulje af almindelige endelser fra engelske substantiver, verber, adjektiver og adverbier, forklarer forskerne.

Nuværende metoder til opdagelse af botnet kræver, at analytikere udfører reverse engineering af bot-malwaren for at kunne forudsige de genererede domæner, så de kan finde frem til kommando-serveren. Sikkerhedsleverandørerne er nødt til at registrere alle de domæner som en bot sender forespørgsler til hver dag, endda før botnettets ejer registrerer dem. Det er en tidskrævende proces, fremhæves det i forskningsartiklen.

Mønstre og tilfældigheder

Texas A&M udtaler at Reddys metode søger efter mønstre og distributionen af alfabetiske tegn i domænenavnet for at afgøre om det er skadeligt eller legitimt. Det gør det muligt at bruge metoden til at opdage de algoritmisk genererede domænenavne relateret til botnet.

"Vores metode analyserer blot DNS-trafik og kan derfor let skaleres til store netværk," siger Reddy.

"Den kan opdage tidligere ukendte botnet ved at analysere en lille brøkdel af netværkstrafikken."

Botnet, der både anvender såkaldt IP fast-flux og domain fast-flux, kan ifølge Reddy også opdages af den foreslåede teknik.

IP fast-flux er en metode, hvor skadelige websites er i konstant rotation mellem adskillige IP-adresser, hvilket ændrer deres DNS-oplysninger og forhindrer at de bliver opdaget af analytikere, internetudbydere eller politi.

Reddys nye detektionsmetode har allerede opdaget to tidligere ukendte botnet. Det ene af de to nye botnet genererer tilfældige navne, der består af 57 tegn, mens det andet genererer navne ved hjælp af sammenkædning af to tilfældige ordbogsopslag.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos