Bog: Hvad kan AI egentlig?

To forfattere viser i bogen ”How to Make AI Useful” en måde at forstå hvordan man bør bruge kunstig intelligens.

Artikel top billede

(Foto: PR)

Verdens mest værdifulde største virksomheder spytter som bekendt hundredvis af milliarder dollars efter massive datacentre og andet AI-infrastruktur. Og så kunne man jo med fordel stille sig selv det grundlæggende spørgsmål: Hvad kan teknologien egentlig?

Forskeren dr. Bryan Reimer og fremtidsforskeren Magnus Lindkvist forsøger i bogen “How to Make AI Useful: Moving beyond the hype to real progress in business, society and life”, at svare på lige netop dét.

I bogen går de bag om hypen omkring (og frygten for!) AI og behandler i stedet teknologien som et redskab på linje med smartphone, PC og internettet, der her og nu kan bruges til at forbedre os som mennesker.

For på trods af tanken om, at AI vil revolutionere arbejdsmarkedet og skabe massefyringer, så er teknologien netop ikke fuldkommen automatisk.

Derfor vil der, for en stund i hvert fald, stadig være brug for et menneske bag rattet eller computeren. Men det betyder også at kunstig intelligens kan gøre f.eks. bilkørsel og rapportskrivning langt mere sikkert og effektivt.

Dertil er det ikke meningen, fremhæver forfatterne, at man skal bruge AI som en teknologi, der gør arbejdsopgaver nemmere blot for nemhedens skyld. Det er i stedet en teknologi, som kan hjælpe én med at blive bedre.

Ifølge Reimer og Lindkvist vil dem, som får det sværest i den kommende tid, altså være dem som enten fuldstændigt afholder sig fra AI eller som bruger den til at løse en hel opgave.

Undervejs i bogen præsenterer de blandt andet læseren for tre faser, der indrammer hvordan de ser AI’s udvikling.

Den første handler om hypen og begejstringen om den nye teknologi.

Dernæst kommer fasen, hvor begrænsninger og udfordringer forstyrrer implementering og skalering.

Endelig kommer tredje og sidste fase, der handler om hvordan teknologien som et værktøj bliver raffineret og bedre tilpasset vores behov.

Men det kan du jo eventuelt høre mere om i interviewet her.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS