Artikel top billede

Firefox mobil blev oprindelig kaldt Fennec (ørkenræv).

Brugere klager over Firefox 4 til Android

Mozilla har netop frigivet Firefox 4, og brugerne klager allerede over sløvhed og manglende Flash.

Computerworld News Service: En uge efter lanceringen af Firefox 4 til desktop udkommer Mozilla i denne uge med den endelige version af Firefox 4 til Android.

Men nogle brugere klager allerede over sløv performance og browserens manglende Flash-support.

Mozilla præsenterede første gang Firefox 4 for brugerne sidste år i august med udsendelsen af en såkaldt "alpha build" af det, der dengang blev kaldt "Fennec" ("ørkenræv").

Senere omdøbte Mozilla programmet, så det passede sammen med den mere kendte desktop-browser.

Under lanceringen fremhævede Mozilla især Firefox 4's nye, strømlinede brugerflade, bedre ydelse og dens integrerede synkroniserings-funktion, som gør det muligt for brugerne at synkronisere favoritter, passwords og åbne faner på tværs af flere desktop-computere og mobile enheder.

Ifølge Mozilla er Firefox 4 tre gange hurtigere end den indbyggede Android-browser, blandt andet på grund af førstnævntes nye Jaegermonkey Javascript-maskine - samme maskine som kører Javascript i desktop-versionen af Firefox 4.

Men ikke alle er enige,

Den langsomste browser

"De siger, at den er hurtigere end den indbyggede browser ... men den tager dobbelt så lang tid om at åbne," siger en bruger ved navn "Andy" i en anmeldelse på Android Market, som er Googles officielle applikations-forretning.

"Det må simpelthen være den langsomste browser i Androids historie," skriver "Oliver" i en anden anmeldelse.

Firefox 4 understøtter på nuværende tidspunkt ikke Flash, men anvender i stedet HTML5, CSS og andre web-standarder til rendering af video og animeret indhold.

Brugerne skælder også ud over den manglende Flash. "Ingen Flash-understøttelse. Afinstalleret," skriver "Rabbi Eli".

Browseren tilbyder multi-fane brugerflade og anvender den samme "Awesome bar", som findes i toppen af desktop-versionen, der automatisk genfinder tidligere anvendte URL, når en del af adressen eller sætningen er indskrevet, og som kan skræddersyes med en række add-ons, som man kender det fra tidligere versioner af Firefox.

Firefox 4 virker ikke på iOS-enheder som iPhone eller iPad, eftersom Apple har gjort det klart, at browseren ikke vil blive godkendt til App Store.

Mozilla tilbyder til gengæld applikationen "Firefox Home" til iOS, som synkroniserer favoritter, historik og åbne faner i iPhonens browser med andre kopier af Firefox 4.

Firefox 4 findes som gratis 14 MB download fra Android Market, og den kræver Android 2.0 eller nyere.

Ikke alle Android-telefoner vil kunne køre den nye browser. Flere brugere af Motorola Droid har for eksempel rapporteret, at Firefox 4 ikke virkede på deres enhed.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere