Spådom: Snart er Android større end Apple

Det står i sol, måne og stjerner, at Apples-styresystemet iOS vil snart få baghjul af Googles Android. Se her, hvornår det vil ske.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apples iOS vil dominere markedet for tablet-pc'er indtil 2015, lyder prognosen fra analytikerne Carolina Milanesi og Roberta Cozza fra analysehuset Gartner.

Men som det også er tilfældet i smartphone-markedet, vil Apple møde den hårdeste konkurrence fra Googles Android.

Gartners prognose for salget af iPad i 2011 lyder på 48 millioner sammenlignet med 13,9 millioner tablet-pc'er med Googles Android, hvilket giver Apples iOS en andel på 68,7 procent af markedet.

I 2012 vil Apples markedsandel dog falde til 63,5 procent, selvom virksomheden vil sælge over 68 millioner iPad.

Samtidig vil salget af Android-baserede tablet-pc'er vil stige til 26 millioner og stå for næsten en fjerdedel af samtlige solgte enheder.

Billedet vender snart

I 2014 vil Apples andel falde til 51,8 procent bestående af salg af 115 millioner enheder, mens salget af Android vil stige til 76 millioner, der repræsenterer 34,2 procent af markedet.

Markedsandelen for iOS vil ifølge Gartners prognoser for første gang falde under de 50 procent tidligt i 2015, selvom virksomheden i løbet af det år vil sælge 138 millioner iPad.

Apples dominans ville være truet noget før, havde det ikke været for Googles beslutning om at undlade at åbne kildekoden til Android 3.0 Honeycomb til tredjeparter, som virksomheden ellers har gjort med de tidligere versioner af styresystemet.

Googles ændring af praksis på dette område er ifølge analytikerne en reaktion på kritik over fragmentering af Androids smartphone-marked og en frygt for, at det samme ville ske for Androids tablet-pc-marked.

Men denne beslutning vil sikkert betyde, at priser ikke vil falde lige så hurtigt, som de ellers ville, da producenterne af tablet-pc'er hermed ikke selv kan bestemme hvilke funktioner, der skal med eller ikke med i deres implementeringer af Honeycomb.

Derudover vil Android muligvis af samme årsag støde på et loft i forhold til markedsandel.

"Den nye licenseringsmodel, som Google har introduceret med Honeycomb, gør det muligt for Google at have større kontrol og kun tillade optimale tablet-pc-implementeringer, der ikke går på kompromis med kvaliteten af oplevelsen," siger Cozza.

"Det kan betyde, at priserne vil falde lidt langsommere, end hvad vi har set i smartphone-markedet."

Gartners prognoser for iOS' og Androids øvrige konkurrenter ser dystre ud: I 2015 vil Research In Motions QNX - der er styresystemet til RIM's endnu ikke lancerede PlayBook - kun sidde på 10 procent af markedet for tablet-pc'er, mens andre spillere såsom Hewlett Packards WebOS og Nokias MeeGo stadig vil have enkeltcifrede markedsandele.

Selv i det virksomhedens markedsandele falder, vil Apples iOS og iPad dog fastholde en status som sammenligningsgrundlag for høj kvalitet, vurderer analytikerne fra Gartner.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse