Her er regeringens it-planer frem mod 2020

It bliver en redningsplanke i regeringens reformpakke frem mod 2020. Se regeringens konkrete it-planer her.

Artikel top billede

Læs også:

Danskerne tvinges til online-selvbetjening i 2012

Nu begynder den offentlige jagt på it-svage danskere 

Tirsdag blev statsminister Lars Løkke Rasmussens (V) økonomiske reformpakke frem mod 2020 lagt ud til den danske befolkning.
 
"Regeringen præsenterer med Reformpakken 2020 det solide fundament, der kan bringe Danmark helt ud af krisens skygge," lyder indledningen på den 334 sider tykke redningsreform, der indeholder flere passager med løfter om øget digitalisering i Danmark. 
 
Træder på it-speederen
Regeringen skriver i sin reformpakke, at den vil arbejde hen i mod effektiviseringstiltag på tværs af kommuner og regioner. 

Det skal blandt andet ske ved hjælp af digitale løsninger, som kan automatisere arbejdsgange, sikre sammenhæng på tværs af sektorer og lette borgerens kontakt med det offentlige.
 
"Indsatsen med digitalisering i den offentlige sektor intensiveres. Provenugevinsterne kan anvendes i takt med, at de realiseres," hedder det blandt andet i rapporten.

Vi må vente

Her bliver der samtidig peget på, at gevinsterne kan bruges på kerneområder som eksempelvis uddannelse, sundhed og socialområdet, hvor der også skal indføres velfærdsteknologi for at sikre besparelser og øget borgerservice. 
 
Hvilke konkrete automatiserede arbejdsgange og velfærdsteknologier danskerne bliver mødt med i de næste 10 år, skriver regeringen derimod ikke så meget om i sin reformpakke. 

Svar på de spørgsmål kunne dog komme inden for et par uger, når regeringen, KL og Danske Regioners digitaliseringsstrategi for det offentlige frem til 2015 kommer ud af trykken. 
 
Obligatorisk selvbetjening
Af mere håndfaste digitaliseringstiltag i Reformpakken 2020 peger regeringen på, at der i selvbetjeningsløsninger ligger et effektiviseringspotentiale, der endnu ikke er blevet realiseret.
 
"Dette effektiviseringspotentiale skal blandt andet realiseres ved, at selvbetjeningsløsninger bliver mere simple og lettere tilgængelige, samt at det skal være obligatorisk at anvende udvalgte digitale løsninger," hedder det i reformpakken.
 
Samtidig skal der arbejdes mere målrettet med at udbrede digitaliseringen til velfærdsområder via blandt andet ABT-fonden, som i perioden 2009 til 2015 har fået tilført tre milliarder kroner. 

Her fremhæver regeringen eksemplet med Det Fælles Medicinkort, som gør det muligt for læger, sygeplejersker og andet sundhedspersonale at se en patients medicinhistorik på computerskærmen og dermed reducere tiden til medicinering og medicineringsfejl.

Læs også:

Danskerne tvinges til online-selvbetjening i 2012

Nu begynder den offentlige jagt på it-svage danskere

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job