Artikel top billede

Pc'er sælger ikke længere: Her er afløseren

Salget af traditionelle computere i Danmark ebber ud. Til gengæld går en ny computertype som varmt brød. Se her, hvad det er.

Læs også:

Nu er Apple verdens fjerdestørste pc-leverandør

Tablet-pc'erne vil tage livet af netbooks

I første kvartal af dette år er der blevet langet 88,6 millioner pc'er over disken i hele verden, hvis man regner tablet-pc'er med.

Kigger man et år tilbage i samme tidsrum, var salget på 82,8 millioner. Der er altså en god vækst på pc-markedet. Det er analysehuset Canalys, der har gjort tallene op.

Det er dog de trykfølsomme tablet-pc'er, der rykker.

Salget af traditionelle computere er nemlig et stillestående marked. 

Det er ikke kun i den store verden, at de trykfølsomme skærme er populære. Tendensen er den samme i Dannevang.

"De danske tal er ikke helt gjort op endnu, men vi ser en klar tendens mod tablets," siger Anders Elbak, som er it-alytiker i IDC.

Gået i stå

"Der er ingen tvivl om, at det almindelige pc-salg er gået i stå, specielt på privatmarkedet. Selv om tablet-pc'erne ikke erstatter computeren, har mange valgt at købe den som den anden eller tredje computer i hjemmet," vurderer han.

Han mener ikke, at tablet-pc'er vil udkonkurrere den traditionelle computer, men de vil æde store dele af salget, fordi markedet for almindelige pc'er er mættet i Danmark.

"Der bliver desuden reklameret meget for tablet-pc'erne, og det trækker interessen væk fra de traditionelle produkter," siger Anders Elbak.

Apple i syvmilestøvler

I første kvartal blev der globalt solgt 6,4 millioner tablet-pc'er, og det var Apple, der stod for tre ud af fire solgte tablet-pc'er. Det skriver Macworld i USA.

Det salg har bragt Apple op som den fjerde største pc-producent i verden. Apples salg har taget et kvantespring, og det er steget med 188 procent i forhold til samme periode sidste år.

Det er fortsat HP, der leverer flest traditionelle computere efterfulgt af firmaer som Dell og Acer.

Når man regner tablet-pc'erne med i pc-salget, ser det altså ikke så sort ud for branchen, eller i hvert fald den del af branchen, som sælger de trykfølsomme produkter, med Apple i spidsen.

Der er en analytiker-forventning om, at Apple også vil være ledende i dette segment i det kommende kvartal, men selskabet vil opleve en skærpet konkurrence fra eksempelvis Acer, Asus og LG.

Læs også: Nu er Apple verdens fjerdestørste pc-leverandør

Tablet-pc'erne vil tage livet af netbooks




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere