Er du klar til opdatering af Windows Phone 7?

Microsoft har udsendt den første sikkerhedsopdatering til Windows Phone 7, men kan ikke sige, hvornår de giver dig besked om, at den er klar.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft har udsendt den første sikkerhedsopdatering til Windows Phone 7 i form af et replika af den opdatering, som virksomheden udsendte til Windows desktop-brugere for seks uger siden.

Men hvornår opdateringen rent faktisk vil nå frem til brugerne, er endnu uklart.

"På tidspunktet for udsendelsen er opdateringen endnu ikke tilgængelig for alle Windows Phone 7-kunder," skriver Microsoft i en advisory.

"I stedet vil kunderne modtage besked via enheden, når opdateringen er klar til deres telefon."

Tirsdagens opdatering er designet til at sortliste ni digitale certificeringer, som en hacker i marts stjal fra Comodo, der er en af mange virksomheder, som udsender SSL (secure socket layer)-certificeringer.

"Opdateringen flytter de pågældende certificeringer til mappen 'Untrusted Publishers' i Windows Phone, og det vil hjælpe med at sikre, at de falske certificeringer ikke uforvarende kommer i brug," skriver Microsoft i en forklaring på hjemmesiden Windows Phone update history.

Kort tid efter Comodos indrømmelse af angrebet, tog en iraner ansvaret for at have hacket sig ind i virksomhedens netværk og stjålet certificeringerne.

23. marts opdaterede Microsoft Windows XP, Server 2003, Vista, Server 2008, Windows 7 og Server 2008 R2 for at sikre, at de stjålne certificeringer kom på alle styresystemers sortlister. Google og Mozilla havde på det tidspunkt allerede opdateret browserne Chrome og Firefox.

Microsoft har ikke svaret på spørgsmålet om, hvorfor opdateringen til Windows Phone 7 skulle komme seks uger efter Windows desktop-patchen.

Teleudbyderen bestemmer

I et blogindlæg fortæller en ledende medarbejder fra Microsoft, at opdateringen ikke vil være tilgængelig for alle brugere af Windows Phone 7 med det samme.

"Hvordan du får 7392 afhænger af din mobiludbyder og af, hvilke opdateringer du allerede har installeret," siger Eric Hautala, som er general manager for Windows Phone 7's brugeroplevelses-team i et blogindlæg.

"Kunder fra Deutsche Telekom og Optus vil for eksempel modtage 7392 og marts-opdateringen samtidig... men hvis du allerede har installeret marts måneds opdatering, vil du i stedet modtage 7392 enten som stand-alone download eller bundet sammen med en fremtidig opdateringspakke."

Eric Hautalas reference til 7392 henviser til det patch, som tilføjer Comodos certificeringer til Window Phone 7's sortliste. Når en smartphone modtager opdateringen, vil den fremvise "OS version: 7.0.7392.0" i enhedens 'Settings'-skærm.

Ifølge Microsofts tidsplan har alle amerikanske brugere af Windows Phone 7-baserede enheder allerede modtaget marts måneds opdatering - kaldet 'NoDo' af virksomheden - eller også vil de modtage den snart, og det gør det usikkert, hvornår de vil modtage den certificerings-relaterede opdatering.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse