Videokonferencer en fed fidus for Nets

Nets, tidligere PBS, henter investering i videokonference-løsning hjem på halvandet år.

Artikel top billede

Logikken siger, at det kan betale sig at droppe de fysiske rejser og erstatte dem med digitale, netbårne møder mellem kolleger i forskellige lande.

Nu siger realiteterne det også, og for Nets, tidligere Pengeinstitutternes Betalingsservice, PBS, er investeringen i en videokonference-løsning beregnet til at have tjent sig selv hjem på 18 måneder.

PBS fusionerede i efteråret 2010 med BBS og Teller i Norge og blev til Nets, og mødebehovet på tværs af grænserne mellem Nets i Danmark og Nets i Norge eksploderede i bogstaveligste forstand fra den ene dag til den anden i foråret 2010.

Det var for at komme den massive rejseaktivitet mellem Ballerup og Oslo til livs, at Nets besluttede, at rejseomkostningerne skulle holdes nede og erstattes af en digital infrastruktur.

40 procent færre fysiske møder

I samarbejde med konsulentfirmaet Solutors blev der over sommeren opbygget en video-infrastruktur og installeret Cisco-videokonferencerum samt en række videocafeer.

Løsningen integrerer videokonference, telepresence, pc'er og smartbords. Alt styres fra centralt hold - opgraderinger, monitorering, statistik og telefonlister.

"Alene i hovedkvarteret i Ballerup har vi nu 13 videokonferencerum, og der er flere på vej. Vi forventer som minimum at erstatte 40 procent af alle fysiske møder med digitale," siger Morten Løvschall, senior manager, Internal IT & Systems, hos Nets.

Ud over de almindelige videokonferencerum har Nets indrettet videocafeer i både Ballerup og Oslo, der er beregnet til de mere impulsive og korte møder.

De mere uformelle videocafeer har høje borde og stole. De lange ledelsesmøder klares i telepresence-lokalerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job