Overblik: Så alvorlig er situationen i CSC

Alle parter gør sig klar til den storstrejke, der nu er uafvendelig. Regeringen følger med i sagen. Mange myndigheder står til at blive ramt.

Artikel top billede

Konflikten mellem CSC og Prosa spidser til, efter endnu et forsøg på en forhandlingsløsning mellem parterne torsdag aften gik i vasken.

Det betyder, at vejen nu er banet for den storstrejke, der bliver næste skridt i den tre måneder lange konflikt.

Den varslede strejke er Prosas hidtil tungeste våben. Hensigten er at pine CSC til forhandlingsbordet og med tommelskruer og pinebænk at presse en aftale igennem.

Få overblikket over udviklingen i konflikten. Klik på hver enkelt link herunder for at få mere at vide.


CSC-kaos tæt på: Forhandlinger brudt sammen
Forligsinstitutionen lader ikke til at være stedet, hvor CSC-konflikten løses. Læs hvad CSC-ledensen tilbød Prosa.


Nedbrud kan koste CSC én million kroner om dagen
Det kan koste CSC millioner af kroner, hvis CPR-registret går ned igen. Det fastslår Bertel Haarder under dagens samråd.


England vil forbyde CSC-kontrakter for milliarder
It-virksomheden CSC er under stor kritik i England, hvor premierministeren helt vil forbyde kontrakter med selskabet. Se her hvorfor.


Forligsmand kan ikke udskyde CSC-strejke
Nye forhandlinger mellem CSC og Prosa udsætter ikke den truende strejke fra 1. juni.


CSC-ansatte stemmer ja til nyt strejkevarsel
To nej-stemmer og tre blanke stemmer udgjorde modstanden, da CSC-medarbejdere onsdag gav Prosa lov til at sende 2. strejkevarsel til CSC


Skatteminister afventer ragnarok i CSC-konflikt
Skatteministeren indrømmer, at CSC-konflikten kan lamme Skats systemer. Se her, hvad han vil gøre ved problemet, inden katastrofen rammer.


Storkunde afventer politiundersøgelse af CSC
Der er ikke nødvendigvis noget galt i at dele brugeridentiter, sådan som Prosa har anmeldt CSC til politiet for at gøre. Det mener Økonomistyrelsen, som afventer resultatet af politiets efterforskning.


CSC-konflikten begraver regeringen i overarbejde
Spørgsmålene om CSC vælter ned over landets ministre i disse dage. Få overblikket over alle de mange spørgsmål, som ministrene skal svare på i kølvandet på arbejdskonflikten mellem CSC og Prosa


Fagbevægelsen ruster sig i kulissen i CSC-konflikten
Prosa står ikke alene i kampen mod CSC. Store dele af fagbevægelsen bakker op omkring sagen, som fagforbundene mener har principiel betydning for alle arbejdstagere i Danmark.


CSC-konflikt runder tre måneder: Alting står i stampe
I dag er det tre måneder siden, at CSC-konflikten begyndte. Foreløbigt resultat: Alting står i stampe, alle afventer, ingen vil give sig.


CSC til Lars Løkke: Vi er klar til folketingsvalg
Der har været frygt for, at folketingsvalget kan være i fare på grund af konflikten mellem CSC og Prosa. Men den frygt maner CSC nu i jorden.


CSC forhandler på ny med Prosa om overenskomst
Næsten en måned efter sidste sammenbrud sidder Prosa og CSC igen overfor hinanden i en forhandlingssituation. Forhandlingerne startede fredag og fortsættes mandag.


CSC-konflikt tvinger Forsvaret i nødberedskab
Konflikten mellem CSC og Prosa risikerer snart at ramme alle statslige organisationer. Forsvaret er allerede gået i gang med at forberede sit nødberedskab, der kan koste mange konsulentkroner.


CSC: Afsporede folk bag million-svindel i Norden
Danmark spiller en hovedrolle i en svindelsag på op mod 430 millioner kroner hos CSC. It-gigantens koncern-økonomidirektør lægger ikke fingrene imellem, når han udtrykker sin harme over sagen.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S