CSC-konflikten begraver regeringen i overarbejde

Spørgsmålene om CSC vælter ned over landets ministre i disse dage. Få overblikket over alle de mange spørgsmål, som ministrene skal svare på i kølvandet på arbejdskonflikten mellem CSC og Prosa.

Artikel top billede

Læs også:
Regeringen trækkes ind i CSC-konflikt

Over de næste par dage skal en række af landets ministre redegøre for en langt række aspekter i arbejdskonflikten mellem it-virksomheden CSC og fagforeningen Prosa. 

Oppositionen, anført af Enhedslistens Line Barfod og SF's Karsten Hønge, har bombarderede ministrene med spørgsmål om konfliktens betydning for landet.

Allerede i februar bad Line Barfod om en oversigt fra samtlige ministerier over, hvilke kontrakter de har med CSC, og hvad de koster.

Men indtil videre er der endnu ikke kommet noget svar. 

Dog er der allerede en lang række samråd på programmet på Christiansborg, hvori CSC-konflikten ønskes afdækket.

Dem får du en oversigt over herunder.

Hvad sker der med Skat?

I første omgang skal skatteminister Peter Christensen (V) i morgen formiddag (onsdag 11. maj) stå skoleret i et åbent samråd, hvor ministeren skal svare på, hvordan han vil sikre sig, at Skats it ikke bliver berørt af konflikten på CSC.

Spørgsmålet skal ses i lyset af, at Skat allerede har haft flere problemer. Blandt andet med udsendelse af falske rykkere og problemer med Skats ind- og udbetalingssytemer.

Må udlændinge tage over?

Efter frokost i morgen onsdag bliver det integrationsminister Søren Pinds (V) tur. Han skal svare på, om danske arbejdspladser under en lovlig konflikt må tage udenlandsk arbejdskraft ind i stedet for de strejkene.

Søren Pind skal desuden redegøre for, om han finder det hensigtsmæssigt for arbejdsmarkedsintegrationen, hvis danske virksomheder kan ansætte udlændinge til udførelse af arbejde omfattet af overenskomstmæssig konflikt.

Baggrunden for spørgsmålet er, at CSC ansatte 40 indere, efter at have lockoutet 120 medarbejdere. Det fik Prosa op af stolen og kalde handlingen "en ekstrem provokation".

Må CSC flytte ud af landet? 

Torsdag 12. maj er det indenrigsminister Bertel Haarder (V), der skal stå skoleret.

Han skal svare på, hvilke tiltag han har iværksat for at sikre, at dele af CPR-registeret, som CSC drifter, ikke fremover bliver ført fra udlandet.

Spørgsmålet er stillet på baggrund af spekulationer om, at CSC vil flytte dele af selskabets aktiviteter til udlandet. Det må selskabet bare ikke med CPR-registret, da det ifølge loven skal kunne destrueres i tilfælde af krig.

Kan vi afholde valg?

Indenrigsministeren bedes ligeledes svare på, om han kan garantere, at konflikten på CSC ikke vil give problemer i forhold til at afvikle folketingsvalget.

Når Bertel Haarder får spørgsmålet, skyldes det, at blandt andre Prosa har nævnt, at et valg ikke ville kunne afvikles, hvis konflikten gik i sort. Den frygt har CSC dog manet i jorden.

Kan vi få vores penge?

Ud på eftermiddagen torsdag skal Bertel Haarder svare på, hvordan han vil sikre sig, at udbetalingen af ydelser til borgerne ikke bliver berørt af konflikten på CSC.

Ministeren skal svare på, om han kan garantere, at udbetalingen af ydelser som eksempelvis folkepensionen, der er afhængigt af CPR-registeret, ikke bliver berørt af konflikten på CSC.

CPR-registret har tidligere været under pres på grund af konflikten, hvor 400 offentlige myndigheder og private virksomheder ikke modtog de daglige data-udtræk.

Er politets systemer sikre?

Ugen efter, torsdag den 19. maj, skal justitsminister Lars Barfoed (K) igennem vridemaskinen.

Han skal svare på, hvordan han vil sikre sig, at væsentlige fortrolige oplysninger i eksempelvis politiets registre ikke ender i udlandet.

Hvad med tinglysningen?

Desuden skal justitsministeren samme dag redegøre for, hvordan han vil sikre, at et andet centralt system ikke bliver berørt af konflikten på CSC.

Den gang drejer det sig om den digitale tinglysning.

Det skyldes, at den digitale tinglysning nemlig også drives af it-virksomheden, der sidder så tungt på den danske it-infrastruktur.

Læs også:
Regeringen trækkes ind i CSC-konflikt

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Aller Media A/S

Engineering Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Flådeprogrammets Program Management Office søger en Risk Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til effektiv drift af kritiske it-systemer i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job