Hacker-netværk sender politiets web i hegnet

Den frivillige hær af usynlige net-aktivister er tilbage, og det har politi-websider i flere verdensdele fået at føle.

Artikel top billede

Vil du være med til DDos-angreb (Distribueret Denial of Service), så er du velkommen.

Sådan lyder det på den webside, der drives af anonyme net-aktivister, der kalder sig for Anonymous.

Gruppen er tidligere blevet sat i forbindelse med nedlægningen af Sonys spillenetværk, men har dog afvist disse påstande.

Gruppen har nu ansvaret for at indlede flere DDoS-angreb, mod mål i blandt andet Tyskland og USA.

Gruppen har nemlig netop udsendt en opdatering til "Operation Payback".

Her opfordres frivillige til at deltage i aktionen ved at installere et værktøj, der er konfigureret til at afsende datapakker mod udvalgte mål, der løbende udvælges af Anonymous styregruppen.

Politiet i hegnet

Målene har blandt andet været U.S. Chamber of Commerce og det tyske politis officielle webside polizei.de, der begge har været tvunget i knæ.

Begrundelsen for angrebene er et projekt, der hedder PROTECT IP, som er sat i søen af den amerikanske regering sammen med en stribe interessenter.

Formålet med PROTECT IP er, at man fra centralt hold kan spærre adgangen til IP-adresser, der udsender copyright-beskyttet materiale.

Anonymous tolker dette som censur og reagerer på initiativet med net-aktioner.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse