CSC: Sådan er der blevet svindlet for en halv milliard

CSC's amerikanske topfolk har fundet ud af, hvordan der er blevet svindlet for en halv milliard kroner i den nordiske forretning.

Artikel top billede

CSC's amerikanske finansdirektør, Mike Mancuso, afslører nu lidt af, hvad svindelmistanken hos CSC i Norden handler om. 
 
"Det var kapitalisering - der var et problem med overkapitalisering på et stykke udstyr. Tallene var forkerte, og vi sørgede for, at de kom til at afspejle det korrekte niveau for nedskrivning og kapitalisering," siger han.

Samtidig gør Mike Mancuso klart, at efterforskningen fortsætter.

"Vi har selvfølgelig været over den nordiske region lige siden problemet blev kendt. Og vi er stadig over den," siger han videre.

Og der er tale om meget, der skal gennemgås.

"Der er bogstaveligt talt i hundredvis af værdier, der er blevet kapitaliseret på tværs af forretningen; bare for give dig en idé om, hvor meget arbejde, der er i gang," siger han.

Mike Mancuso forklarer, at man er overbevist om, at man har fundet det hele.

"Men det kan vise sig, at vi har taget fejl," siger han.

Afsporede folk og lusket plan

Sagen drejer sig om mistanke om svindel for 430 millioner kroner, hvor tidligere danske CSC-folk er under mistanke.

Det amerikanske børstilsyn har indledt sin egen civile efterforskning. Den har snart stået på i et halvt års tid.

CSC's CFO har tidligere kaldt det "afsporede" folk, der har udført svindel udfra en "lusket plan".

Ekspert: Pyntet på resultatet
Professor og centerleder Claus Holm fra Århus Universitet vurderer udtalelserne fra Mike Mancuso derhen, at der er tale om, at noget er værdisat for højt.

"Mit bud er, at der tale om et aktiv, som er værdiansat for højt," siger han.

Han forklarer, at afhængig af hvilke typer aktiver, man skal værdiansætte, er der forskellige måder at komme frem til regnskabsværdien, som bør fremgå af regnskabet i det enkelte år.

"Overkapitalisering" antyder, at aktivet ikke har det potentiale for at generere fremtidige indtægter, der lægges op til ved rapportering af dets værdi," siger Claus Holm.

Professoren forklarer, at det også kunne antyde, at der er indregnet en urealistisk høj andel af finansieringsomkostninger i værdien.

"Hvis værdien er blevet skruet op, herunder hvis der ikke er afskrevet eller nedskrevet tilstrækkeligt på aktivet, så er balancen overvurderet, og omkostningerne i resultatopgørelsen er tilsvarende undervurderede," siger han.

Eller sagt på en anden måde: Bundlinjen burde vise et mindre godt resultat, end tilfældet er. Mindre overskud eller større underskud.

"Hvis logikken holder, så tyder det på, at man har villet pynte på resultatet for året," siger Claus Holm.

"Da man jo kun kan trække det samme beløb fra én gang, så er det et spørgsmål, om man har gjort det tids nok, eller om man har holdt vejret for at udskyde reduktionen af resultatet til næste år eller senere år."

Læs også:

Fup-mistanke kaster grus i globalt CSC-regnskab.

Nordisk CSC-svindel granskes på femte måned.

CSC: Afsporede folk bag million-svindel i Norden.

CSC-boss dansede om den varme regnskabs-grød.

Mistanke om CSC-fusk: Her kan motivet ligge.

CSC-revisor tavs om mistanke om regnskabsfusk.

Danske CSC-folk mistænkes for regnskabssvindel.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job