NNIT vinder tocifret millionkontrakt

NNIT har vundet en kontrakt til mere end 10 millioner kroner, der gælder udviklingen af en it-løsning, som skal håndtere indkøb og distribution for op mod seks milliarder kroner om året.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Boserup / Jakob Boserup)

Regionernes lægemiddelorganisation Amgros har valgt NNIT som leverandør af et nyt it-system, APOTO, der skal håndtere indkøb og distribution af medicinen til de offentlige sygehuse.

Systemet erstatter 10 decentrale systemer og giver 1.500 brugere på sygehusene en ensartet og moderne it-løsning.

Stordriftsfordele og besparelser er kodeordene for, hvad Amgros forventer, at den nye indkøbs- og distributionsløsning skal kaste af sig.

"Vi står for et indkøb på seks milliarder kroner, og på trods af at vi allerede i dag sparer Regionerne og dermed skatteyderne for 1,3 milliarder kroner i form af rabatter, mener vi, at priserne på medicin skal længere ned," siger administrerende direktør Flemming Sonne, Amgros.

EPJ-integration

Systemet kan eksempelvis sikkert og forholdsvis enkelt integreres med andre systemer som EPJ (elektronisk patientjournal). På længere sigt er det muligt at tilbyde sygehusapotekerne nye løsninger som eksempelvis direkte leverance fra grossister.

"Denne opgave er en blåstempling, som vi er meget stolte af. Ud over en udbudsproces som i alle større offentlige it-projekter, har Amgros auditeret NNIT grundigt for at afgøre om vores processer og daglige drift lever op til tilbuddet, og det faldt ud til vores fordel," udtaler salgsdirektør, Michael Bjerregaard, NNIT.

Systemet er baseret på SAP-software med brug af standardløsninger, som letter vedligehold og udvikling. Aftalen har en værdi af et større tocifret millionbeløb og varer fire år med mulighed for forlængelse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS