Microsoft spærrer for snedig malware-genvej

Langt færre inficerede maskiner. Det er ifølge Microsoft det målbare resultat af et nyt sikkerheds-tiltag.

Artikel top billede

Læs også:
20 års angreb på Windows: Her er fremtidens angreb

Windows-brugere kan gå en mere sikker fremtid i møde.

Det mener i hvert fald Microsoft selv, der i et blogindlæg redegør for en ny sikkerheds-praksis, der vil kunne dæmme op for den malware, der misbruger Autorun-funktionen på Windows-maskiner.

Siden starten af februar har Microsoft opdateret Windows XP og Vista, så de to aldrende Microsoft-styresystemers Autorun-funktion er tilpasset en malware-præget hverdag.

Konkret betyder det, at AutoPlay kun aktiveres automatisk, når cd'er eller dvd'er sættes i maskinen.

Har lært af Windows 7's succes

Tiltaget skyldes, at en del malware, heriblandt Conficker, udnytter Autorun-funktionen til at eksekvere den ondsindede kode.

I Windows 7 er default-instillinger for Autorun ændret, hvilket ifølge Microsoft har haft en positiv effekt - og det er grunden til, at man har opdateret de ældre styresystemer også.

"Infektions-raten for Windows XP og Vista faldt - ret drastisk faktisk," skriver Microsoft og viser herefter udviklingen grafisk:

Microsoft forklarer, at grunden til at antallet af infektioner ikke er bragt ned på noget nær nul er, at de forskellige malware-varianter anvender flere forskellige metoder til at angribe.

De kan eksempelvis nå maskinerne via delte netværk, usikre adgangskoder eller ikke-opdateret software.

"At misbruge Autorun var kun et af deres tricks. Ikke desto mindre tyder vores data på, at det var et lukrativt et."

"At se 1,3 millioner færre infektioner over de seneste par måneder og alle de nedadgående trends - det føles bare godt. Jeg kan ikke vente med at se tallene for juni og juli," skriver Microsofts Holly Stewart i blogindlægget.

Læs også:
20 års angreb på Windows: Her er fremtidens angreb

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S