Det bliver nemmere at anvende Java i Azure-skyen

Windows Azure plugin til Eclipse gør det nemmere at udvikle og udrulle Java-applikationer til Microsofts cloud-platform Azure.

Artikel top billede

Microsoft har lanceret et plugin til udviklingsplatformen Eclipse, der gør det nemmere for Java-udviklere at udvikle og udrulle Java-applikationer til Microsofts cloud-platform Azure.

Der er tale om en såkaldt Community Technology Preview (CTP)-version, der kan downloades her.

CTP-versionen er således ikke den endelige version, men den giver interesserede udviklere mulighed for at afprøve teknologien og give feedback til Microsoft inden den endelige version frigives.

"Tag et kig på den nyeste release og del jeres feedback, så vi kan blive endnu bedre til at hjælpe Java-udviklere med at drage fordel af Windows Azure cloud," skriver Martin Sawicki, programchef for interoperabilitet hos Microsoft på sin blog i forbindelse med frigivelsen af Eclipse-plugin'et.

Azure er ikke kun for .Net-udviklere

Selvom Microsoft satser på at få udviklere til at anvende Microsofts egen .Net-platform, så gør Microsoft en del for at gøre Azure interessant for andre end .Net-udviklere.

Java, der er et af de mest udbredte programmeringssprog, er et af sprogene, som Microsoft gerne ser anvendt på Azure.

Microsoft har da også oprettet en hel undersektion om Java og Azure på sit website om interoperabilitet mellem Java og Microsoft-teknologi.

Det får du

Eclipse-plugin'ets features inkluderer fjernadgang til Azure-platformen, så udviklere kan konfigurere og identificere fejl i java-applikationer på Azure.

Derudover er der en wizard til at oprette Azure-baserede projekter, en Ant-baseret applikations-builder, forskelige nyttige scripts til download og logning af fejl samt diverse schema-validering af Azures *.cscfg og *.csdef konfigurationsfiler. 

"Der er mange måder at lave pakker, der skal deployes på Windows Azure, heriblandt Visual Studio og kommando-linie baserede værktøjer.

For Java-udviklere tror vi, at Eclipse plug-in'et er det nemmeste," siger Martin Sawicki.

Også PHP på Azure

Et andet programmeringssprog som Microsoft vil gøre nemt at anvende på Azure er PHP.

Her har Microsoft startet open source projektet PHPAzure.

Som del af projektet har Microsoft i samarbejde med RealDolmen udviklet et Azure Software Developers Kit (SDK), der gør det muligt for PHP-udviklere at udvikle og udrulle PHP-applikationer på Azure.

I forrige uge advokerede Rod Johnson, ophavsmanden til det Java-baserede Spring-framework for, at Java skal gøres mere cloud-egnet, hvis det ikke skal risikere at miste opbakning blandt udviklere af cloud-applikationer.

Nu hjælper Microsoft med til, at en af cloud-platformene, Azure, bliver lidt mere tillokkende for Java-udviklere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S