Apple forsøger at lukke farligt hul i din iPhone og iPad

Apples udviklere arbejder på højtryk for at løse alvorlige sikkerhedsproblemer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple arbejder på højtryk på at udvikle lappe-løsninger, der kan lukke sårbarheder i iPhone, iPad og visse iPod touch-modeller.

Den tyske stat har fornylig anført, at sårbarhederne kan anvendes til at stjæle fortrolige data.

Sårbarhederne blev kendte med en ny version af JailbreakMe 3.0, der er et framework, som gør det muligt at installere uautoriserede applikationer på eksempelvis iPhone.

Apple forbyder konsekvent installationen af applikationer, der ikke er godkendt til distribution via App Store, men hackere har været i stand til at udnytte sårbarheder i iOS til at jailbreake telefonerne.

Det har gjort det muligt at oploade fremmede applikationer fra andre app-markeder som eksempelvis Cydia.

Kan udnyttes af kvik hacker

Det tyske sikkerhedsagentur, BSI, udsendte tidligere på ugen en advarsel om de pågældende sårbarheder.

Ifølge BSI kan sårbarhederne udnyttes, hvis en bruger åbner et særligt PDF-dokument.

Ligeledes har BSI opdaget en anden sårbarhed, der omgår ASLR (Adresse Space Layout Randomization), som er en sikkerhedsfunktion, som sørger for, at det bliver svært for hackere at komme ind i telefonens hukommelse.

Ifølge BSI vil det være muligt for en hacker at anvende de pågældnede sårbarheder til at stjæle passwords, bank-oplysninger og email, ligesom en hacker vil kunne få adgang til kamera, GPS-koordinater og til at afbryde telefonsamtaler.

Sikkerhedsproblemerne gælder alle maskiner med iOS op til version 4.3.3.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse