Apple forsøger at lukke farligt hul i din iPhone og iPad

Apples udviklere arbejder på højtryk for at løse alvorlige sikkerhedsproblemer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple arbejder på højtryk på at udvikle lappe-løsninger, der kan lukke sårbarheder i iPhone, iPad og visse iPod touch-modeller.

Den tyske stat har fornylig anført, at sårbarhederne kan anvendes til at stjæle fortrolige data.

Sårbarhederne blev kendte med en ny version af JailbreakMe 3.0, der er et framework, som gør det muligt at installere uautoriserede applikationer på eksempelvis iPhone.

Apple forbyder konsekvent installationen af applikationer, der ikke er godkendt til distribution via App Store, men hackere har været i stand til at udnytte sårbarheder i iOS til at jailbreake telefonerne.

Det har gjort det muligt at oploade fremmede applikationer fra andre app-markeder som eksempelvis Cydia.

Kan udnyttes af kvik hacker

Det tyske sikkerhedsagentur, BSI, udsendte tidligere på ugen en advarsel om de pågældende sårbarheder.

Ifølge BSI kan sårbarhederne udnyttes, hvis en bruger åbner et særligt PDF-dokument.

Ligeledes har BSI opdaget en anden sårbarhed, der omgår ASLR (Adresse Space Layout Randomization), som er en sikkerhedsfunktion, som sørger for, at det bliver svært for hackere at komme ind i telefonens hukommelse.

Ifølge BSI vil det være muligt for en hacker at anvende de pågældnede sårbarheder til at stjæle passwords, bank-oplysninger og email, ligesom en hacker vil kunne få adgang til kamera, GPS-koordinater og til at afbryde telefonsamtaler.

Sikkerhedsproblemerne gælder alle maskiner med iOS op til version 4.3.3.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Anklagemyndigheden

    IT-projektleder hos Rigsadvokaten

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse