Apple forsøger at lukke farligt hul i din iPhone og iPad

Apples udviklere arbejder på højtryk for at løse alvorlige sikkerhedsproblemer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple arbejder på højtryk på at udvikle lappe-løsninger, der kan lukke sårbarheder i iPhone, iPad og visse iPod touch-modeller.

Den tyske stat har fornylig anført, at sårbarhederne kan anvendes til at stjæle fortrolige data.

Sårbarhederne blev kendte med en ny version af JailbreakMe 3.0, der er et framework, som gør det muligt at installere uautoriserede applikationer på eksempelvis iPhone.

Apple forbyder konsekvent installationen af applikationer, der ikke er godkendt til distribution via App Store, men hackere har været i stand til at udnytte sårbarheder i iOS til at jailbreake telefonerne.

Det har gjort det muligt at oploade fremmede applikationer fra andre app-markeder som eksempelvis Cydia.

Kan udnyttes af kvik hacker

Det tyske sikkerhedsagentur, BSI, udsendte tidligere på ugen en advarsel om de pågældende sårbarheder.

Ifølge BSI kan sårbarhederne udnyttes, hvis en bruger åbner et særligt PDF-dokument.

Ligeledes har BSI opdaget en anden sårbarhed, der omgår ASLR (Adresse Space Layout Randomization), som er en sikkerhedsfunktion, som sørger for, at det bliver svært for hackere at komme ind i telefonens hukommelse.

Ifølge BSI vil det være muligt for en hacker at anvende de pågældnede sårbarheder til at stjæle passwords, bank-oplysninger og email, ligesom en hacker vil kunne få adgang til kamera, GPS-koordinater og til at afbryde telefonsamtaler.

Sikkerhedsproblemerne gælder alle maskiner med iOS op til version 4.3.3.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Finance Lead

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

Københavnsområdet

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune