Apple forsøger at lukke farligt hul i din iPhone og iPad

Apples udviklere arbejder på højtryk for at løse alvorlige sikkerhedsproblemer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple arbejder på højtryk på at udvikle lappe-løsninger, der kan lukke sårbarheder i iPhone, iPad og visse iPod touch-modeller.

Den tyske stat har fornylig anført, at sårbarhederne kan anvendes til at stjæle fortrolige data.

Sårbarhederne blev kendte med en ny version af JailbreakMe 3.0, der er et framework, som gør det muligt at installere uautoriserede applikationer på eksempelvis iPhone.

Apple forbyder konsekvent installationen af applikationer, der ikke er godkendt til distribution via App Store, men hackere har været i stand til at udnytte sårbarheder i iOS til at jailbreake telefonerne.

Det har gjort det muligt at oploade fremmede applikationer fra andre app-markeder som eksempelvis Cydia.

Kan udnyttes af kvik hacker

Det tyske sikkerhedsagentur, BSI, udsendte tidligere på ugen en advarsel om de pågældende sårbarheder.

Ifølge BSI kan sårbarhederne udnyttes, hvis en bruger åbner et særligt PDF-dokument.

Ligeledes har BSI opdaget en anden sårbarhed, der omgår ASLR (Adresse Space Layout Randomization), som er en sikkerhedsfunktion, som sørger for, at det bliver svært for hackere at komme ind i telefonens hukommelse.

Ifølge BSI vil det være muligt for en hacker at anvende de pågældnede sårbarheder til at stjæle passwords, bank-oplysninger og email, ligesom en hacker vil kunne få adgang til kamera, GPS-koordinater og til at afbryde telefonsamtaler.

Sikkerhedsproblemerne gælder alle maskiner med iOS op til version 4.3.3.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job