Sony Ericsson hårdt ramt af jordskælv

Leverancerne til og fra Sony Ericsson har haltet på grund af det japanske jordskælv.

Artikel top billede

Sony Ericsson har de seneste år været igennem en større omvæltning.
 
Selskabet har lagt sin strategi om, så det nu næsten udelukkende fokuserer på dyre smartphones med Google-platformen Android.
 
Med den strategi er det lykkedes selskabet at vende en negativ udvikling til igen at danne overskud i koncernen, men nu går det igen den forkerte vej.
 
Sony Ericsson meddelte fredag, at selskabet i årets andet kvartal fik et underskud på 373 millioner kroner.
 
Det enorme jordskælv, der i marts ramte Japan, er ifølge topchef Bert Nordberg hovedårsagen til problemerne. Jordskælvet medførte, at underleverandører af komponenter fik problemer med leverancerne til Sony Ericsson.
 
Samlet set betød leveranceproblemerne, at op mod 1,5 millioner telefoner ikke kunne produceres eller leveres som planlagt, vurderer selskabet i kvartalsregnskabet.
 
I alt sendte Sony Ericsson 7,6 millioner mobiler på gaden i perioden marts til juni mod 8,1 millioner kvartalet forinden. Et fald på seks procent.
 
Omsætningen i årets andet kvartal endte på 8,9 milliarder kroner.
 
Du kan læse regnskabet her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior arkitekt med mod på at opbygge Materielstabens nye tværgående arkitekturelement

Københavnsområdet

SOS Børnebyerne

Senior Web Performance Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S