CSC's Prosa-folk kaster sig i armene på HK

Kun seks Prosa-medlemmer hos CSC har efter konflikten sagt nej tak til de nye vilkår på HK/Privats overenkomst. CSC forventede langt flere Prosa-nej'er til HK-overenksomsten.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs også:
CSC: Sådan rydder vi op i sommer
 
 
Ny CSC-direktør: Sådan bliver vi venner igen

 

Kun seks af de i alt 600 til 800 Prosa-organiserede hos CSC har sagt nej tak til de nye vilkår, som er resultatet af it-gigantens aftale om en overenskomst med HK/Privat efter den mere end fire måneder lange arbejdskonflikt. 
 
Det fortæller CSC-chefen Lars Lundsgaard.
 
"Vi har fået alle svarene fra dem, der skulle fortælle, om de var med på de nye vilkår. Og af dem er det kun seks, der har meddelt, at de ikke ønsker at fortsætte," siger Lars Lundsgaard. 

De konfliktende CSC-ansatte returnerede til arbejdpladsen den 27. juni i år, efter et ultimatum fra CSC. 

Her stod det klart, at de ansatte inden for en kort periode skulle skrive under på en erklæring om den nye overenskomst. Og det har de fleste valgt at gøre, fortæller CSC-chefen. 
 
"Vi kan tælle seks, som har valgt at sige, at de ikke ønsker at fortsætte efter første februar," siger han. 
 
Hertil skal, ifølge Lars Lundsgaard, lægges de omkring 25 folk, som har ønsket at søge nye udfordringer ved at lade være med at svare CSC. 
 
CSC positivt overrasket
Han har endnu svært ved at tolke noget ud af den tilbagemelding, fordi nogle givetvis gerne vil have det gamle job på hånden, mens de leder efter nye udfordringer.
 
"Men vi er i al fald overraskede, fordi vi havde forestillet os, at mange sagde: 'Det bliver over vores lig'," siger Lars Lundsgaard. 
 
CSC-chefen kalder tilbagemeldingen fra de Prosa-organiserede positiv, fordi det giver et håb om, at det vil gå hurtigere for virksomheden at komme tilbage i den normale gænge.
 
"Det er også en mulighed for os, fordi folk så er på arbejde og der er mulighed for løbende dialog og for at få landet tingene i denne her periode," siger han.
 
Lars Lundsgaard fortæller, at de seks ansatte, der har valgt at takke nej til at fortsætte, bliver hos CSC frem til den første februar.

Samtidig gør han det klart, at der er tale om personer fra forskellige aldersgrupper, og at det således ikke kun er ansatte, der er på vej mod efterløn eller pension, som har takket nej til HK/Privat-overenskomsten. 
 
Hos Prosa fortæller næstformand Hanne Lykke Jespersen, at hun er overrasket over oplysningerne fra CSC.

"Det skyldes, at jeg har hørt nogle oplysninger om, at tallet var større, men det er muligt at den manglende tiltrædelse af tilbuddet er koncentreret i et enkelt område hos CSC," siger Hanne Lykke Jespersen.   

Læses lige nu

    Djøf

    IT-sikkerhedskonsulent

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S