Denne app kan redde dit liv under en katastrofe

En nyudviklet app udnytter en bestemt funktion i smartphonen, der kan være med til at redde liv i nødsituationer.

Artikel top billede

For nylig præsenterede it-manden Thomas Wilhelm på en hackerkonference en ny app, der gør det muligt at kommunikere fra sin smartphone i nødsituationer, også selvom mobilnettet er nede.

App'en benytter sig af såkaldt ad hoc teknologi.

Det vil sige, at et netværk bliver skabt mellem forskellige mobile enheders bluetooth-forbindelse, når det gængse mobilnet sætter ud.

På den måde kan man sende en besked af sted, som så hopper fra enhed til enhed til den når sin destination.

Smartphones er for smarte til nødhjælp

Jacob Dybdal Schou fra Røde Kors' it-afdeling forklarer, at app'en i sin nuværende form har sine begrænsninger, selvom konceptet som udgangspunkt er godt.

Som situationen er nu, vil app'en nemlig kun fungere i de dele af verden, hvor der er en høj koncentration af smartphones:

"Den praktiske betydning vil være relativt lille, medmindre det sker i eksempelvis Japan eller Danmark, hvor koncentrationen af smartphones er stor. Man skal hele tiden indrette sig efter den teknologi, der er tilgængelig i det pågældende område"

Han pointerer også, at det kan være farligt kun at have bluetooth-forbindelsen at regne med.

"Med den relativt begrænsede rækkevidde, der er på en bluetooth-enhed, så risikerer man, at beskeden simpelthen 'dør' undervejs. Man kan jo ikke være sikker på, at der er en stabil kæde af bluetooth-forbindelser hele vejen frem til en modtager."

Det er netop den korte rækkevidde, der gør, at app'en i øjeblikket kun vil kunne bruges i denne del af verden.

Til gengæld vil den også være særdeles brugbar ved eksempelvis en ulykke under mere lokale forhold, vurderer Netplans direktør og teleanalytiker Torben Rune.

"Hvis der sker en ulykke nede i Storebæltstunnelen og radiokablerne ryger, så kan man alligevel få kommunikation ud, eftersom der så nok er en rimelig høj koncentration af smartphones dernede.

"Så vil man kunne sende en besked, som så hopper via en masse andre smartphones, til den når ud af tunnelen," siger han.

Der vil dog stadig være den lille hage, at app'en skal være installeret på en smartphone, før den er i stand til at indgå i kommunkationskæden.

Standardisering er nødvendig

Han forklarer videre, at konceptet sagtens kan blive mere relevant for blandt andet Røde Kors' nødhjælpsarbejde i fremtiden, hvis der udvikles en højere grad af standardisering.

Torben Rune mener også, at nøgleproblemet er den manglende standardisering.

"Det er ikke nok at have transportmekanismen til at overføre data fra en enhed til en anden. Man skal også have noget, som giver mere data om de forskellige enheder. Det mangler man endnu i ad hoc teknologien," siger han.

App'en, der hedder Auto-BAHN, kan allerede hentes på smartphones med Android. App'en er på vej til iPhone også.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S