Du kan overvåges gennem hemmeligt hul i Android

Et hul i Android gør det muligt nemt at identificere, hvem du er, hvis du bruger apps. Se her, hvordan det kan lade sig gøre.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mange af applikationerne til Googles mobilstyresystem, Android, lever ikke op til forventningerne, når det kommer til brugernes privatliv og sikkerhed.

Det konkluderer forskere fra Pennsylvania State University og North Carolina State University, som har undersøgt de 1.100 mest populære gratis applikationer fra Android Market.

Forskerne fandt ingen decideret skadelige apps, men et overraskende stort antal anvender unikke identifikatorer som eksempelvis telefonens IMEI-nummer (international mobile equipment identity) - nogle gange uden at have indhentet tilladelse fra brugeren.

Kan kædes sammen med brugerne

En af problemstillingerne ved dette er, at disse unikke identifikatorer kan kædes sammen med Android-brugerne i databaser.

Det er grundlæggende en usynlig måde at spore, hvad de mobile brugere foretager sig online i lighed med tracking-cookies gemt af browsere. 

Til forskel fra en cookie i browseren kan en mobiltelefons IMEI ikke slettes.

Oplysninger deles

Denne nye forskning er en opfølgning på tidligere arbejde udført af de samme forskere, som sidste år kiggede nærmere på 30 applikationer til smartphones.

Her påviste de en udbredt praksis med at dele oplysninger om brugernes geografiske placering samt unikke identifikatorer.

Det er først nu, t forskningen er ved at blive sammenstykket tilet billede af, hvad der foregår under overfladen med disse apps til mobiltelefoner, siger William Enck, der er adjunkt ved North Carolina State University og en af forskerne bag undersøgelsen.

"Jeg tror, at folk er ved at blive mere opmærksomme på det her, men jeg tror ikke, der er nogen udbredt forståelse for, hvad implikationerne er," advarer han.

"Denne undersøgelse udvider vores forståelse for, hvad applikationerne i Android i virkeligheden gør ... og hvad de gør med vores data," siger Lee Tien, der er jurist hos Electronic Frontier Foundation.

Dine net-bevægelser bliver måske sporet

Electronic Frontier Foundation er bekymret for, at disse unikke identifikatorer kan bruges til at spore forbrugeres online-aktivitet.

Lee Tien mener imidlertid også, at der er opløftende ting at finde i den nye undersøgelse.

"Det gjorde mig på en måde glad at se, at der ikke ser ud til at være noget åbenlyst misbrug af muligheden for optagelse af lyd og video til brug i aflytning og den slags."

Enck og hans kolleger har udviklet et program, der tager Java-bytekoden, der kører på Android-telefonerne, dekompilerer den og konverterer den til noget, som mennesker lettere kan læse og forstå.

Sammenlagt har forskerne på denne måde analyseret 21 millioner linjer kode.

Størstedelen af dette arbejde blev udført af computere, men Encks team gennemgik ofte manuelt software, der virkede særligt interessant.

"Vores analyse har afdækket en gennemgribende brug/misbrug af person-/telefon-identifikatorer og en dyb gennemtrængning af annoncerings- og analyse-netværk," står der i forskningsartiklen, som blev præsenteret i sidste uge ved Usenix Security Symposium i San Francisco.

Forskerne kalder selv deres arbejde for den "første men ikke endelige afdækning af sikkerheden ved applikationer på Android."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Sampension A/S

    Netværksadministrator til Sampension

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S