Nokia går på storindkøb af apps til sine smartphones

Nokia har indgået storaftale om levering af mere end 300 apps til selskabets smartphones.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nokia har indgået en aftale med Polar Mobile om udgivelse af mere end 300 mobile applikationer til smartphones fra Nokia.

De inkluderer de kommende modeller, der over de næste 12 måneder skal baseres på Windows Phone.

Det første sæt med 50 applikationer til Nokias Symbian-baserede smartphones vil blive gjort tilgængeligt via Ovi Store i næste måned. 

Der er dog intet nyt om, hvornår de første applikationer til de kommende Windows Phone-baserede smartphones være tilgængelige.

Flere telefoner på vej

Administrerende direktør for Nokia, Stephen Elop, har dog næsten lovet, at de første telefoner vil komme i handlen inden udgangen af i år og vil blive fulgt af flere produkter i løbet af 2012.

Polar Mobile hjælper indholdsbaserede forretninger med at lancere mobile applikationer, som virker på tværs af alle typer smartphones.

Partnerskabet med Nokia vil inkludere applikationer fra den indonesiske avis Kompas, det New York-baserede Advertising Age, den canadiske avis Globe and Mail, Shanghai Daily og 7DAYS, som har base i De Forenede Arabiske Emirater.

Indtil videre har Polar Mobile udsendt mere end 1.200 mobile applikationer for mere end 300 mediebrands i 10 lande, heriblandt magasiner, aviser, tv-selskaber og online-portaler inden for sport, nyheder, underholdning og livsstil.

Kundelisten inkluderer blandt andet CBS Sports, GQ, Variety, Time og Vogue, står det på virksomhedens egen hjemmeside.

Nokia opruster på udviklersiden, mens virksomheden forbereder sig på salget af store mængder Windows Phone-baserede smartphones næste år.

Under Mobile World Congress, som finder sted i Barcelona i slutningen af februar, planlægger virksomheden et 2300 kvadratmeter stort udstillingsområde ved App Planet, som er en separat del af eventen, der fokuserer på applikationsudvikling.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS