Det skal være nemmere at lande offentlige it-ordrer

De nuværende it-udbudsregler er alt for bøvlede for små og mellemstore virksomheder.

Artikel top billede

EU-udbudsreglerne for at byde ind på offentlige it-projekter har længe været en dyr, bøvlet og juridisk jungle at kaste sig ud i, hvad enten man er en lille, mellemstor eller sågar stor dansk it-virksomhed.

Derfor vil politikerne på Christiansborg have ændret reglerne både nationalt og på EU-niveau, når Danmark sætter sig i formandsstolen for EU om et lille halvt års tid.

Det fortæller Venstres it-ordfører, Michael Aastrup Jensen, til Computerworld, efter et møde mellem it-industrien og politikere fra begge fløje på Christiansborg i går.

"Jeg vil sørge for, at alle de indspark, vi fik fra it-branchen i går, bliver samlet sammen til et whitepaper. På den måde har vi noget at arbejde videre på," siger Michael Aastrup Jensen.

Skal klagenævnet fjernes?

Konkret fremhæver Michael Aastrup Jensen, at Klagenævnet for Udbud skal kigges efter i sømmene som noget af de første.

"På nuværende tidspunkt er det alt for nemt at klage, og det er nærmest standardreaktionen, at nogen klager over udbuddene, hvilket forsinker beslutningsprocesserne," fortæller Venstre-politikeren.

Han vil dog ikke gå så vidt som at love, at klagenævnet bliver sløjfet fremover.

"Jeg hørte ikke en eneste, der gerne ville beholde Klagenævnet for Udbud. Men vi skal nøje overveje, om et klagenævn er den rigtige løsning," forklarer Michael Aastrup Jensen.

Bagatelgrænsen skal forhøjes

Samtidig vil politikerne også have forhøjet bagatelgrænsen for, hvornår et it-projekt skal i udbud.

På nuværende tidspunkt ligger grænsen på knap en million kroner for statslige it-udbud, mens grænsen er på 1,4 millioner kroner ude i kommunerne.

"Når der skal udarbejdes en løsning til 1,8 millioner kroner, virker det nærmest absurd, at 32 forskellige selskaber skal opfylde omfattende standardkrav for overhovedet at komme i betragtning til at få opgaven. Det skal vi også have kigget på," lyder det fra Michael Aastrup Jensen.

Han indskyder samtidig, at virksomheder fremover næppe skal tvinges til at udfylde "flere tusinde" kriterier, der kræver dyr advokat- og konsulentbistand, når de sender deres tilbud ind til offentlige myndigheder.

Michael Aastrup Jensen oplyser, at forslagene fra Dansk IT og IT-Branchen også fik positive ord med på vejen fra den røde blok, så der er åbnet mulighed for et nationalt kompromis for at få indført lettere og mere fleksible udbudsregler.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

PensionDanmark

Incident & Problem Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead UX

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S