OracleWorld åbner dørene

Når Danmarks hidtil største IT-konference åbner i dag, skal der knap 8.000 deltagere igennem tælleapparaterne i Bella Center. Oracles stifter kigger forbi, men ikke engang arrangørerne selv ved, hvornår han lander og letter i sit private jetfly.

Nu er det nu. I eftermiddag åbner registreringen af deltagere på softwarekoncernen Oracles store konference i København, OracleWorld.

Forventningerne til konferencen er store, ikke mindst på hotellerne og i den københavnske detailhandel, hvor man glæder sig til at betjene de mange internationale gæster, der er sendt til landet med bugnende firma-kreditkort.

Deltagerantallet på 7.996 er stadig imponerende efter danske forhold, selvom det er noget færre end de 12.000, Oracle lovede fra begyndelsen.

- Det tal opstod bare dengang vi fik nyheden om begivenheden, og vi havde ingen anelse om, hvor mange der ville komme. Men vi er meget tilfredse med tilslutningen, siger pr-medarbejder hos Oracle, Imran Hussain, til Computerworld Online.

Tivoli og Safri Duo

I aften står fodboldspilleren Brian Laudrup i spidsen for en åbningsreception, og derudover er der sørget for underholdning til deltagerne både tirsdag og onsdag aften.

Tirsdag forventer Oracle således at hente 3.000 deltagere med i Tivoli, mens gallafesten onsdag aften ventes at tiltrække 4.000 spisende gæster.

De skal møde op i Forum, hvor der venter en aften med underholdning af Caroline Henderson, Brødrene Olsen og til sidst Safri Duo.

Om Oracles stifter og øverste chef, mangemilliardæren Larry Ellison, skal deltage i gallafesten er uvist. De danske arrangører ved blot, at han klokken 12.30 på onsdag holder hovedtalen på konferencen.

- Sådan er det med Larry, man aner ikke, hvornår han kommer, og hvornår han går, siger Imran Hussain, der dog glæder sig over topchefens fremmøde, der er det første siden 1987 på dansk jord.

Torsdag klokken 16 er det hele slut igen. Og så ser Bella Center-folkene frem til november, hvor Microsoft ventes at trække op mod 8.000 deltagere til det store europæiske IT Forum 2002, der afholdes i dagene 19.-22. november.


Vil du vide mere om Oracle?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S