COWI køber Kampsax

Rådgiverfirmaet COWI køber konkurrenten Kampsax og bliver med et slag Danmarks største firma indenfor digital kortlægning.

Rådgiverselskabet COWI styrker sin kompetence indenfor blandt andet digital kortlægning og geografiske informationssystemer (GIS) betydeligt med købet af Kampsax.

Kampsax har blandt andet et indisk datterselskab, der arbejder med geografiske informationssystemer, og har opbygget internationalt anerkendt kompetence inden for GIS, digital kortlægning og matrikulering i udviklingslande både i Danmark og internationalt.

Begge selskaber henter over halvdelen af deres omsætning i udlandet.

Tilsammen har de to virksomheder omkring 2.800 medarbejdere og en omsætning på cirka 2,1 milliard kroner.

Med overtagelsen af Kampsax styrker COWI sin position som én af de største rådgiverkoncerner i Nordeuropa.

COWI oplyser, at de to virksomheder kører videre som to selvstændige selskaber indtil efteråret 2002. På sigt er det planen at sammenlægge Kampsax´ forretningsenheder med COWI.

Administrerende direktør i Kampsax, Michael Peytz, fratræder sin stilling i forbindelse med salget. I en periode vil han bidrage til at sammenlægge de to virksomheder. Ny chef for Kampsax bliver Knud Østergaard Hansen, der er koncerndirektør for COWI?s danske forretning.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network