Post Danmark bliver medejer af e-Boks

Post Danmark er på vej som køber af en tredjedel af e-Boks, der ejes af KMD og DMdata. Prisen er 70 millioner kroner. Dermed er Post Danmark for første gang på vej ind på markedet for elektronisk post. Behovet er stort, siger selskabet.

Post Danmark reagerer nu på den voksende interesse for elektroniske postforsendelser, og har meldt sig som interesseret køber af en tredjedel af e-Boks.

Købet bliver snart en realitet, og Post Danmark har i dag torsdag underskrevet en hensigtserklæring, hvor selskabet erklærer sig rede til at betale 70 millioner kroner til e-Boks' ejere, KMD og DMdata, for en tredjedel af selskabet.

- E-Boks konceptet passer perfekt til de elektroniske tjenester, som vi selv er på vej med, og som skal indfri vores kunders ønsker om at kommunikere mere elektronisk, siger K. B. Pedersen, vice administrerende direktør i Post Danmark.

Hovedparten af de 70 millioner, som Post Danmark skal betale for ejerandelen, vil blive brugt til at øge e-Boks' egenkapital, der i dag er på 10 millioner kroner.

KMD er yderst tilfreds med salget, og betegner Post Danmarks interesse som en blåstempling af e-Boks, der blev etableret så sent som i marts 2001.

Med købet får Post Danmark to repræsentanter i e-Boks bestyrelse, der i alt bliver på seks medlemmer.

E-Boks er en elektronisk postkasse på internet med mulighed for at modtage forskellige former for rudekuverter fra kommuner, banker, virksomheder og andre.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    AP Pension

    AP Pension søger erfaren Product Owner

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS