Fra plus til minus i Unisys

En perlerække af årsregnskaber med pæne millionplusser på bundlinien er afløst af et underskud på 31 millioner kroner i 2001 hos den danske del af IT-koncernen Unisys.

E-business-virksomheden Unisys med 130 ansatte i Danmark måtte sidste år inkassere et stort millionunderskud efter en årrække med sorte regnskabstal.

Af selskabets årsregnskab, der blev offentliggjort forleden, fremgår det, at det danske datterselskab til den internationale Unisys-koncern med 36.000 ansatte verden over, tabte 30,8 millioner kroner i 2001 ud af en omsætning på 223,4 millioner kroner.

Fald i omsætningen

En del af forklaringen på underskuddet er, at omsætningen er faldet 23 procent siden 2000, hvor selskabet omsatte for knap 290 millioner kroner i Danmark.

Unisys fokusområde ligger indenfor luftfart og finans, og disse forretningsområder er blandt dem, der blev hårdest ramt af terrorangrebene mod USA 11. september sidste år. Samtidig har den generelle afmatning i IT-sektoren også været medvirkende til, at Unisys Danmark sidste år fik det ringeste resultat i en årrække.

Unisys Danmark A/S Årsregnskab
Millioner kroner20012000
Omsætning223,4289,9
Resultat af primær drift (EBIT)-32,410,9
Resultat før skat -30,712,1
Resultat-30,88,5
Egenkapital43,148,9
Antal ansatte131130
For at rette op på økonomien har selskabet gennemført besparelser i salgsorganisationen og administrationen på tilsammen godt 14 millioner kroner, hvilket svarer til en omkostningsreduktion på 15-16 procent.

Unisys Danmark forventer, at omsætningen i indeværende regnskabsår stiger med 20 procent med et positivt resultat før skat til følge.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect